Lakka Linux 3.0 wydany! Granie stało się jeszcze łatwiejsze!

Lakka OS

Retro gaming to ostatnio dosyć głośny temat. Coraz popularniejsze stają się retro konsole oferujące emulowanie wiele znanych nam konsol z końcówki XX i początku XXI wieku. Wiadomo, że sprzęt ten wymaga odpowiedniego oprogramowania. Przykładem czegoś takiego jest Lakka OS, czyli lekki Linux oferujący granie w starsze tytuły w bardzo wygodnej formie. System właśnie doczekał się aktualizacji do wersji 3.0!

Tak, retro gaming to dosyć głośny temat. Nie ma co się dziwić, nowe konsole służące do grania w starsze tytuły są po prostu tanie (a nawet można je zrobić samemu), a gry są dosyć tanie. Ci, którzy interesują się graniem w starsze gry, zapewne usłyszeli o RetroArch.

Lakka OS ma wiele wspólnego z RetroArch, bowiem właśnie bazuje na tym systemie. Co równie ważne, jest jego oficjalną dystrybucją Linuxa. Lakka OS to retro gaming w przyjemnym wydaniu. Dlaczego? Otóż system oferuje interfejs, który do złudzenia przypomina XMB z takich konsol jak PSP czy Playstation 3. Ponadto, system jest oferowany na dość długą listę urządzeń. Swoje  dedykowane wersje mają takie sprzęty jak różne generacje Raspberry Pi, mini komputery od Allwinner oraz PINE64, a także zwykłe komputery PC.

Lakka 3.0 już jest!

Co nowego dodano w Lakka 3.0? Przede wszystkim system teraz bazuje na RetroArch 1.9.3. Ponadto wprowadzono obsługę Joyconów z Nintendo oraz wbudowano w system LibreELEC 9.2. Zaimplementowano także API Vulkana dla grafik AMD, Intel oraz dla Raspberry Pi 4.

Wprowadzono wsparcie dla Ordroid Go Advance, Anberinic RG351P, Gameforce Chi, Nintendo Switch oraz i.MX6. Użytkownicy zauważą również nowe menu ułatwiające parowanie z urządzeniami Bluetooth, odświeżony wygaszacz ekranu czy opcję automatycznego uruchamiania trybu “game focus”. Pojawiła się również Stella, czyli port emulatora Atari 2600 oraz Supafaust, czyli emulator SNES dla urządzeń ARM. Ponadto znalazło się wiele poprawek i usprawnień.

Lakka OS 3.0 pobierzecie >>stąd<<.

Źródło: FOSS Bytes

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!