Jak grać w gry z PSP na Linuxie? To bardzo proste! [PORADNIK]

tekken
Tekken 5 uruchomiony na komputerze z Linux

Gry z Playstation Portable są naprawdę dobre i nawet zaledwie dla kilku z nich warto zakupić tę konsolę. Jednak zakup egzemplarza PSP oraz kilku gier to wydatek rzędu kilkuset złotych, a możliwe, że jedynie chcemy zagrać w jeden ciekawy tytuł. Co wtedy zrobić? Skorzystać z emulatora, a dokładnie z PPSSPP na Linuxie!

Gry z PSP na Linuxie? Jest to łatwiejsze niż Wam się wydaje!

Jak więc zagrać w gry z PSP na wybranej dystrybucji Linuxa? Musimy zacząć od zainstalowania popularnego menedżera gier Lutris. Aby tego dokonać, na systemie Ubuntu, należy wpisać poniższe komendy

sudo add-apt-repository ppa:lutris-team/lutris
sudo apt update
sudo apt install lutris

Następnie musimy uruchomić program Lutris. Pojawi się nam okno podobne do tego poniżej.

Jak grać w gry z PSP na Linuxie? To bardzo proste! [PORADNIK]

Klikamy na ikonkę zębatki w górnym, lewym rogu i szukamy pozycji PPSSPP. Zaraz obok nazwy znajdziemy przycisk Install Runner, który klikamy. Po chwili emulator powinien zostać zainstalowany. W tym momencie możemy zamknąć okno Manage Runners i nacisnąć przycisk z plusem znajdujący się na górnym pasku. Pojawi się nam menu kontekstowe, z którego wybieramy Add Game….

Jak grać w gry z PSP na Linuxie? To bardzo proste! [PORADNIK]

Na ekranie pokaże się kompletnie nowe okno. W pierwszej sekcji podajemy nazwę gry (jest to ważne, bowiem na podstawie nazwy program sam odnajdzie odpowiednią okładkę gry), wybieramy Runner (w naszym przypadku jest to PPSSPP) i ewentualnie podajemy rok premiery tytułu. Teraz przechodzimy do zakładki Game Options, gdzie odnajdziemy pozycję ISO File. To właśnie tutaj wyszukujemy plik ISO/CSO z grą (o czym więcej powiem nieco później).

Jak grać w gry z PSP na Linuxie? To bardzo proste! [PORADNIK]
Dodanie ścieżki do pliku ISO z grą Tekken

Po tej czynności możemy nacisnąć na Save. Na ekranie głównym programu Lutris powinna pojawić się nasza gra. Włączamy ją po prostu wybierając ją, a następnie klikając Play.

Jak grać w gry z PSP na Linuxie? To bardzo proste! [PORADNIK]
Biblioteka gier Lutris została rozszerzona o tytuł Tekken

Skąd wziąć pliki ISO/CSO?

Internet jest zalany obrazami ISO/CSO z grami na PSP. Pliki te łatwo można zgrać na kartę pamięci, którą wkładamy do PSP z przerobionym softem, co nam pozwala na granie bez płacenia. Jest to oczywiście nielegalne. Nikt jednak nie zabroni nam kupienia oryginalnej gry w formie płyty UMD, a następnie wykonania jej kopii do obrazu ISO. Dokładnie w taki sposób możemy legalnie grać wykorzystując emulator.

Od razu dodam, że gry, które prezentuje na powyższym poradniku faktycznie kupiłem (wszak nawet mam konsolę PSP).

Warto przeczytać: Mamy 2019 a ja kupiłem konsolę Playstation Portable (PSP)…

Podsumowując

Jak więc widzicie, granie w gry z PSP na Linuxie jest o wiele łatwiejsze niż Wam się może wydawać. Muszę zaznaczyć, że program Lutris ma znacznie większe możliwości i pozwala na emulowanie wielu konsol, a także na uruchamianie gier z Windowsa. To właśnie korzystając z Lutris udało mi się zagrać w World of Tanks na Linux Mint.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!