LG z rekordowym zyskiem w 2018 roku. Największą stratę przynoszą smartfony!

logo lg

Rok 2019 trwa w najlepsze, a dopiero teraz niektóre firmy publikują swoje wyniki finansowe za ostatni kwartał zeszłego roku. Tym razem przyszedł czas na LG i poszczególne działy koreańskiego giganta. 

Smartfony czarną owcą LG

Wyniki finansowe LG robią wrażenie. W ostatnim kwartale 2018 roku koreański gigant odnotował ogólne przychody na poziomie 13,99 miliarda dolarów. Zysk operacyjny (przychody z odjętymi wszystkimi kosztami) wyniósł natomiast 67,1 miliona dolarów. Czwarty kwartał był o 7% gorszy niż identyczny okres w 2017 roku. To jednak nie sprawiło, że całoroczny zysk był gorszy niż w poprzednim roku. LG po raz drugi w swojej historii przekroczyło wynik 60 biliardów wonów koreańskich, a jednocześnie 2018 rok był rokiem rekordowym. Całkowity zysk operacyjny wyniósł 2,4 miliarda dolarów czyli o 10% więcej niż w 2017 roku.

lg v40

Co ciekawe koreański gigant opublikował także wyniki poszczególnych działów zajmujących się różnymi segmentami rynku. LG Home Appliance & Air Solution Company oraz LG Home Entertainment Company mogą pochwalić się naprawdę świetnym 2018 rokiem. Obie spółki odnotowały identyczne zyski operacyjne na poziomie 1,35 miliarda dolarów. Sytuacja wygląda dużo gorzej jeśli przyjrzymy się bliżej LG Mobile Communications Company czyli działowi mobilnemu. Patrząc jedynie na przychody jest wręcz świetnie. W 2018 roku spółka ta wygenerowała przychód na poziomie 7,08 miliarda dolarów. Sytuację obrazuje tak naprawdę dopiero strata operacyjna. LG na swoim dziale mobilnym straciło 700 milionów dolarów.

Zobacz też: Na MWC 2019 mamy zobaczyć smartfon LG, który będziemy mogli obsługiwać bezdotykowo. Czy ma to sens?

Czy to oznacza, że koreański gigant zrezygnuje z produkcji smartfonów? Oczywiście, że nie. W opublikowanym raporcie LG deklaruje, że 2019 rok przyniesie nam cały ogrom nowości. Mamy zobaczyć pierwsze urządzenia tego producenta wyposażone w modemy 5G oraz składane telefony, które mają zrewolucjonizować rynek. Bez wątpienia LG musi zrobić coś aby w końcu nawiązać realną walkę z konkurencją. Dział mobilny, który przynosi straty z roku na rok jest prawdziwym problemem koreańskiego giganta i miejmy nadzieję, że rok 2019 przyniesie prawdziwe zmiany.

Kupiliście w tym roku jakiekolwiek urządzenie LG? Co myślicie o smartfonach koreańskiego producenta? Zapraszamy do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!