Masz grafikę AMD Vega w laptopie? Linux 5.16 będzie działać szybciej!

Linux Logo

W końcu przyszedł czas na nadejście nowej wersji jądra Linuxa, czyli 5.16. Zmian jest całkiem sporo i odczują je zwłaszcza Ci, co mają laptopy z układami niskonapięciowymi. Ale zacznijmy od początku.

Linux Kernel 5.16 już jest!

Linux 5.16 to przede wszystkim wiele optymalizacji dla układów Intela oraz AMD. Jednak to w przypadku tego drugiego widać największe różnice. Otóż jeśli masz zintegrowany układ graficzny AMD Vega to możesz liczyć na wzrost wydajności nawet na poziomie 28%. To jest naprawdę potężny przyrost, który ma realny wpływ na codzienne użytkowanie oraz gaming, który dynamicznie rozwija się na Linuxie.

Wprowadzono również specjalny moduł o nazwie FUTEX2. Twórcą rozwiązania jest Collabora. Element ten ma pomóc w graniu i ma znaczny wpływ na szybkość działania Wine redukując zużycie CPU oraz zwiększając liczbę klatek na sekundę. Wprowadzono także obsługę DisplayPort 2.0 w grafikach AMD.

eurolinux
Na EuroLinux zagracie nawet w Cyberpunka 2077 (fot. EuroLinux)

Linxu 5.16 to także wsparcie dla kontrolerów Nintendo Joy-Con oraz Nintendo Pro Controller, a także dla najnowszej klawiatury Apple Magic Keyboard. Wprowadzono również nowy sterownik Realtek 802.11ax oraz lepsze wsparcie dla Microsoft Surface Pro 8 i Surface Laptop Studio oraz Surface Go 3.

Myszka Xiaomi Mi Wireless teraz powinna działać poprawnie (był problem z przyciskami bocznymi), a kontroler do PlayStation 5 DualSense doczekał się już kompletnego wsparcia z obsługą LED-ów. Warto dodać, że wstępne wsparcie dla kontrolera pojawiło się już jakiś czas temu, w Linux kernel 5.12. Tablety Wacom również powinny działać lepiej.

Jak zdobyć Linux Kernel 5.16?

Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich, na systemach bazujących na Ubuntu, jest wykorzystanie plików DEB. Pobrać je można >>stąd<<. Następnie należy je zainstalować za pomocą komendy:

sudo dpkg -i linux*.deb

System Manjaro już otrzymał Linux Kernel 5.16. Fedora również powinna dostać w ciągu kilku najbliższych dni.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!