Linux Kernel 5.15 właśnie został wydany. Co nowego dodano?

Linux Logo

Po około 2 miesiącach czekania (pod koniec sierpnia dostaliśmy Kernel 5.14) w końcu został wydany Linux Kernel 5.15. Co nowego wnosi?

Linux Kernel 5.15

Główną nowością, którą to przynosi jądro 5.15, jest nowy sterownik NTFS3, który – jak się domyślacie – jest odpowiedzialny za lepszą współpracę z systemem plików stosowanym przez Microsoft w systemie Windows. Pozwoli nam on na lepsze odczytywanie dysków ntfs i nimi zarządzanie. Dodano także ksmbd, narzędzie do serwerów plików SMB.

Wprowadzono kolejne elementy odpowiedzialne za wsparcie nowych komputerów Apple z układami Apple M1. Muszę jednak dodać, że nadal stan wsparcia nie jest na tyle szeroki, aby dało się w pełni wygodnie korzystać z komputera – przede wszystkim brakuje przyspieszenia GPU, o czym więcej pisaliśmy >>tutaj<<. Wprowadzono także obsługę high resolution scrolling dla myszki Apple Magic Mouse.

Rozszerzono lub dodano wsparcie dla kart sieciowych Realtek RTL8188EU, dla konsoli Wii U oraz NVIDIA Jetson TX2 NX. Na niektórych laptopach Acer można skorzystać z profili zasilania. Pojawił się nowy sterownik dla AMD Van Gogh APU Audio wymagany dla konsoli Steam Deck. Poprawek doczekało się EXT4.

Jak zainstalować Linux Kernel 5.15?

Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich, na systemach bazujących na Ubuntu, jest wykorzystanie plików DEB. Pobrać je można >stąd<. Następnie należy je zainstalować za pomocą komendy:

sudo dpkg -i linux*.deb

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!