Xbox Cloud Gaming oficjalnie wesprze Steam Decka! Poprzez przeglądarkę Edge

Project xCloud

Steam Deck to przenośna konsola, która szybko zyskuje na popularności. Jak się okazuje, Microsoft chce, abyśmy oficjalnie uruchomili na niej Xbox Cloud Gaming, czyli xCloud!

Xbox Cloud Gaming również na Steam Deck

Xbox Cloud Gaming, czyli popularnie xCloud, to rozwiązanie, które pozwala nam grać w ulubione gry z wykorzystaniem chmury. Jest to usługa konkurencyjna dla chociażby Google Stadia. xCloud ma taką zaletę, że wchodzi w skład najdroższego pakietu Game Pass, a wiele gier z konsol Xbox, jest właśnie dostępna również w chmurze. Jak się okazuje, Valve i Microsoft nawiązali współpracę, aby z xCloud mogli korzystać również użytkownicy Steam Decka.

Nie jest to jednak coś takiego trudnego, bowiem xCloud już normalnie działa na Linuxie od dawna – poprzez przeglądarki internetowe bazujące na Chromium. Odpowiedni poradnik uruchomienia Xbox Cloud Gaming został udostępniony również na łamach ROOTBLOG-a.

xcloud
Uruchamianie gry w xCloud w przeglądarce Chromium na Linuxie

Jak się dowiadujemy, uruchomienie xCloud na Steam Deck jest możliwe już teraz – z wykorzystaniem przeglądarki internetowej Microsoft Edge Beta. Póki co, nie jest to jednak taki prosty proces i musimy poczekać, aż zostanie to znacznie usprawnione. Cieszy mnie jednak fakt, że Steam Deck dostaje tak szerokie wsparcie. Warto dodać, że jednym z prawdopodobnych powodów powstania Steam Deck i SteamOS jest próba ukrócenia dominacji Windowsa w segmencie PC. Takiej współpracy chyba nikt się nie spodziewał…

Źródło: Gaming on Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!