Co wniesie Linux Kernel 5.4? Między innymi wsparcie dla exFAT

Linux Logo

Linux Kernel w wersji 5.4 będzie ostatnią, dużą aktualizacją jądra w 2019 roku. Z tego też powodu przyjrzymy się mu bliżej i dowiemy, co nowego wniesie do świata Pingwinka. Jedną z nowości ma być wsparcie dla systemu plików exFAT.

Linux Kernel w wersji 5.4 jeszcze w tym roku

Jądro Linuxa w odsłonie 5.4 stable pojawi się już niedługo i będzie to jego ostatnia, duża aktualizacja w tym roku. Pierwszą z nowości jest wsparcie dla systemu plików exFAT (Extended File Allocation Table). Jest to oczywiście związane z ostatnią decyzją Microsoftu, który postanowił – ku zaskoczeniu wielu osób – dodać tę funkcję do jądra. Do tej pory takowe wsparcie było możliwe, jednak nie drogą oficjalną. Teraz każdy system bazujący na jądrze Linuxa będzie obsługiwał format exFAT.

Więcej dowiesz się z: A jednak! Microsoft dodaje obsługę exFAT do Linuksa

Poza tym, Linux Kernel 5.4 wprowadzi wsparcie dla procesora Qualcomm Snapdragon 855, wsparcie dla nowych układów graficznych od Intela i AMD, a także dla portu Thunderbolt w Intel Icelake. Pojawiły się również pewne usprawnienia, które ucieszą osoby grające w gry z Windowsa za pomocą Wine lub Photon. Inną, ciekawą nowością jest Linux Kernel Lockdown, czyli funkcja, dzięki której nawet użytkownik root nie będzie mógł modyfikować kodu jądra systemu.

A kiedy dokładnie pojawi się Linux Kernel w wersji 5.4? Póki co nie znamy oficjalnej daty, jednak jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już pod koniec listopada będziemy mogli je sobie zainstalować.

Które nowości wydają się być dla Was najciekawsze? Dajcei znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!