Linux Kernel 6.1 wydany! Oto co wprowadza

Linux Logo

Właśnie został wydany nowy Linux Kernel 6.1. Co takiego wprowadzono?

Linux Kernel 6.1

Linux Kernel 6.1 właśnie się pojawił i już lada moment będzie pracował na naprawdę ogromnej masie komputerów. Największą nowością jest wprowadzenie natywnego wsparcia dla języka programowania Rust. Jest to eksperymentalna funkcja, jednak powinna otworzyć furtkę do wielu rozwiązań. Wprowadzono także coś, co nazywa się MG-LRU (Multi-Generational Least-Recently-Used) i ma to poprawić wydajność. Użytkownicy BTRFS (czyli na przykład Fedory) mają otrzymać wiele optymalizacji i poprawek wydajności. Poprawek doczekały się też inne systemu plików, w tym EXT4 czy erofs.

Co ciekawe, od teraz telefon PinePhone Pro może wykorzystywać standardowe jądro Linuksa 6.1. Dzięki temu wdrażanie poprawek i sterowników powinno być łatwiejsze, a sam smartfon będzie działał sprawniej na wielu dystrybucjach. Linux Kernel 6.1 rozkręci także telefony Sony Xperia 1 IV, Samsung Galaxy E5, E7 oraz Grand Max. Dodano także sterowniki dla klawiatury PinePhone.

Sterownik kontrolerów Nintendo doczekał się poprawek. Ponadto dodano HID++ dla wszystkich urządzeń Logitech wykorzystujących Bluetooth. Ma to sprawić, że sprzęt sam będzie wykrywał czy mamy wsparcie dla przewijania z wysoką rozdzielczością. Dodano także wsparcie dla Apple Silivco oraz dla MediaTeka MT8186. Poprawki zobaczycie również w kontrolerach Xbox Elite Series oraz w grafikach AMD.

Jak widać, Linux Kernel 6.1 wprowadza sporo zmian, a to nawet nie są wszystkie. Zapewne już niedługo nowe jądro pojawi się w Waszym systemie – o ile korzystacie z takiej dystrybucji, co dostarcza najnowsze składniki systemowe (na przykład Arch Linux czy Fedora).

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!