Linux Kernel 6.2 już jest! Wnosi wsparcie dla Intel ARC

Linux Logo

Właśnie pojawił się Linux Kernel 6.2. Nowa edycja jądra wnosi kolejne ważne nowości. O czym dokładnie mowa?

Linux Kernel 6.2 dostępny

Linux Kernel 6.2 to przede wszystkim pełne, dostępne na start wsparcie dla układów graficznych Intel ARC. To nie tak, że te nie działały na Linuksie do tej pory – działały i to dobrze, wielu twierdzi, że nawet lepiej niż na Windowsie, gdzie występują pewne problemy ze sterownikami. Teraz po prostu mamy pewność, że te komponenty będą działać out-of-the-box bez żadnych dodatkowych czynności. Dodano również funkcję Intel On-Demand driver wspierające 4. generację Xeonów. Jest to wsparcie dla dokupowania funkcji dodatkowych w procesorze, które są zablokowane software’owo.

Użytkownicy układów Intel Skylake powinni odczuć zwiększenie wydajności dzięki funkcji Call Depth Tracking. Co ciekawe, Linux Kernel 6.2 zawiera wsparcie dla układów Apple M1 Pro, Apple M1 Max i Ultra. Jest to zasługa deweloperów Asahi Linux, którzy ciężko pracują nad wsparciem nowych sprzętów Apple na Linuksie.

Raspberry Pi 4
Raspberry Pi 4

Znalazł się też sterownik dla NTFS3 z pewnymi usprawnieniami. Innych zaskoczy pewnie wsparcie dla Sony DualShock 4 oraz niektórych podzespołów w OneXPlayer. Pojawiły się też prace początkowe, aby wspierać WiFi 7, a także ulepszono zarządzanie energią w sprzętach z układami Alder Lake N i Raptor Lake P. Pojawiło się też wsparcie dla wyświetlania obrazu w 4K@60Hz w Raspberry Pi.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!