Polskie Raspberry Pi – Urve Board Pi – zapowiada się świetnie

URVE Board Pi
URVE Board Pi (fot. EVEO)

Dostępność Raspberry Pi nadal jest sporym problemem, a konkurencja nie śpi. Właśnie polska firma EVEO pokazała URVE Board Pi, czyli znacznie mocniejszą alternatywę dla Raspberry Pi 3B+. Co takiego oferuje?

URVE Board Pi to alternatywa dla Raspberry Pi 3B+ i to prosto z Polski!

Raspberry Pi to chyba najpopularniejsza linia komputerów SBC i urządzenia podobne nazywamy właśnie klonami Malinki. Jak się okazuje, w Polsce również projektuje się tego typu produkty, a URVE Board Pi wygląda naprawdę ciekawie.

Board Pi to nie jest alternatywa dla Raspberry Pi 4, a dla starszego Pi 3B+. Można jednak zaznaczyć, że w zasadzie pokonuje swoją konkurencję w prawie każdym aspekcie, a czasami nawet wygrywa z mocniejszym Pi 4. No i dodatkowo jest to produkt dostępny “od ręki” w cenie 403,99 złotych (przy zakupie 3 sztuk cena spada do 390,53 zł) – przy czym ta kwota nie zawiera podatku VAT. Póki co, sprzedaż jest prowadzona w sklepie tme.eu. Jaką specyfikację ma URVE Board Pi?

Urve Board Pi
ProcesorRockchip RK3566; cztery rdzenie Cortex-A55 1,8 GHz
Układ graficznyMali-G52 z obsługą do 4K@60fps
RAM2 GB LPDDR4
Pamięć wbudowana8 GB eMMC
SiećPort Ethernet 1000 Mbit/s, WiFi 2,4 GHz/5 GHz (802.11 a/b/g/n/ac); Bluetooth 4.2
I/OHDMI 2.0, MIPI DSI, MIPI CSI, LVDS, 2 x USB 2.0, 1 x USB 2.0 OTG, 1 x USB 3.0, 1 x USB-C (zasilanie 5V/2A i debug), PCIE/M.2 SSD, 3 x I2C (do 400 kbit/s), microSD, Stereo, Wejście mikrofonowe, Ethernet RJ-45 1000 Mbit/s, 2 x SPI, 4 x UART (RS232)m 1 x ADC przez wejście słuchawkowe, 10 x PWM, złącze PoE
Wymiary85 x 56 mm
ChłodzeniePasywne
Waga50 g
SystemAndroid 11 / Debian 11
Budowa URVE Board Pi
Budowa URVE Board Pi

Jak możemy dostrzec, SBC z Polski ma sporo ciekawych cech. Mowa tu chociażby o złączu SATA na dysk, gigabitowym porcie Ethernet, RTC czy złączu Jack 3,5 mm. W porównaniu do Raspberry Pi 3B+, polski komputer jest o wiele lepszy, ma ciekawsze cechy i możliwości, a także wydajność. W porównaniu do Raspberry Pi 4 jest mniej wydajnym rozwiązaniem, ale nadal zyskuje takimi zaletami jak RTC czy złącze SATA na dysk.

Taki komputer można wykorzystać na mnóstwo sposobów. Sam Raspberry Pi 3B+ używałem jako serwer z różnymi usługami (np. HedgeDoc) i sprzęt z Polski sprawdziłby się tutaj o wiele lepiej, zwłaszcza dzięki USB 3.0, SATA czy 2 GB RAM. Sprzęt nada się też do automatyki domowej, na przykład instalując Home Assistant lub przyda się jako serwer multimedialny, albo nawet mały NAS.

Co ciekawe, wymiary i rozłożenie portów jest niemalże takie samo jak w Raspberry Pi 3B+, więc w zasadzie możliwym jest, że akcesoria dla Malinki, w tym obudowy, będą pasować do URVE Board Pi.

Komputer naprawdę mnie zainteresował i mógłby zastąpić moje już nieco leciwe Raspberry Pi 3B+, które to służy mi za platformę do VPN oraz do Pi-Hole. Jednak za Raspberry Pi dalej przemawia o wiele większa społeczność i jej wsparcie. Raspberry Pi OS nie zadziała na tym sprzęcie, podobnie jak wiele innych systemów stworzonych właśnie pod Malinkę. Aczkolwiek nadal wykorzystanie Debiana 11 pozwoli na stworzenie ciekawych projektów, tym bardziej, że jest to produkt dostępny do zakupu w normalnej cenie (choć wyższej niż Raspberry Pi 4 na samym początku).

Źródło: urveboard.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!