Linux Lite 6.4 wydany: Lekki system dla każdego! Za darmo

Linux Lite 6.4
Linux Lite 6.4

Linux Lite to bardzo lekki system operacyjny, który ma szybko działać nawet na starszym i/lub słabszym sprzęcie. Właśnie został wydany w wersji 6.4, gdzie wprowadzono kolejne udogodnienia. Czas sobie o nich powiedzieć.

Linux Lite to lekka dystrybucja Linuksa, oparta na Ubuntu LTS (Long-Term Support). System jest zaprojektowany tak, aby działał na starszych lub słabszych komputerach, które nie są w stanie obsłużyć bardziej wymagających dystrybucji Linuksa oraz Windowsa. System operacyjny dobrze też sprawdzi się na nowym sprzęcie, bowiem na start oferuje wiele udogodnień i znanych programów.

Pomimo lekkiego środowiska graficznego, Linux Lite ma prosty i przyjazny dla użytkownika interfejs graficzny, który jest łatwy w obsłudze i nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej. Jest też pełen kolorów i nowoczesnych dodatków.

Linux Lite 6.4
Linux Lite 6.4

Linux Lite 6.4 wydany – co dodano?

Linux Lite 6.4 bazuje na Ubuntu 22.04.2 LTS i wykorzystuje jądro Linuksa 5.15 LTS. Wprowadzono także inne zmiany. Aplikacje od teraz wykorzystują algorytm ZSTD do szybszej dekompresji danych. Raporty z SystemD pojawią się w Lite System Report. Miłym dodatkiem jest też obsługa obrazków w formacie WebP w menadżerze plików Thunar.

Obsługa zdjęć webp
Obsługa zdjęć webp

Twórcy zaktualizowali także klienta poczty Thunderbird, paczkę ikon oraz dodali nowe tapety. Na liście aplikacji odnajdziemy również Google Chrome, GIMP-a oraz pakiet biurowy LibreOffice (niestety, nie w najnowszej wersji).

GIMP w Linux Lite
GIMP w Linux Lite

Ciekawym dodatkiem jest też wprowadzenie skalowania zmiennoprzecinkowego. W odseparowanej aplikacji w ustawieniach systemowych odnajdziemy specjalną zakładkę z opcją zmiany skali. Do wyboru mamy chociażby popularne 125%.

Zmiana skali
Zmiana skali

Linux Lite 6.4 to darmowy system operacyjny, z którego skorzystać może każdy z nas i to bez żadnych ograniczeń. System pobierzecie stąd.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!