Linux Mint 20.3 “Una” zapowiedziany! Pojawi się jeszcze w tym roku

Linux Mint
Linux Mint

Linux Mint to system operacyjny, do którego często wracam. Może już nie na moich komputerach, ale chętnie instaluje go u innych, gdzie po prostu bardzo dobrze się sprawdza. Twórcy właśnie zapowiedzieli premierę odsłony Linux Mint 20.3 “Una”.

Nadchodzi Linux Mint 20.3 “Una”

Deweloperzy systemu właśnie zapowiedzieli kolejną, dużą aktualizację Linux Mint 20 do wersji 3. “Una”. Uaktualnienie pojawi się jeszcze w tym roku, prawdopodobnie idealnie na Święta Bożego Narodzenia. Oczywiście dostępne będą wszystkie trzy wersje, czyli ze środowiskami Cinnamon, MATE oraz Xfce.

Mało tego, twórcy dodali, że już zaczęli pracę nad LMDE 5 Elsie, czyli nad systemem Linux Mint, który to bazuje bezpośrednio na Debianie (a nie na Ubuntu). Ta edycja ma być dostępna w wersji ze środowiskiem Cinnamon oraz będzie bazować na Debianie 11 i zainstalują go właściciele komputerów z zarówno procesorami 64-bit, jak i 32-bit.

Linux Mint
(fot. Linux Mint)

To jednak nie jest koniec informacji! Tak jak ostatnio pisaliśmy, pojawiła się także nowa strona projektu Linux Mint. Jest ona nowoczesna i o wiele lepiej przedstawia czym jest ten system i co oferuje. Cały artykuł poświęcony nowej witrynie zobaczycie >>tutaj<<.

Linux Mint delikatnie się zmieni

Systemy takie jak Fedora 34, Windows 11 czy najnowszy macOS zaskakują nas zaokrąglonymi rogami. Linux Mint natomiast ma rogi kanciaste. Twórcy jednak chcą to zmienić. Paski tytułowe będą trochę większe (faktycznie teraz są wyjątkowo małe), a rogi będą zaokrąglone. Dzięki temu system będzie nie tylko ładniejszy, ale także wygodniejszy w korzystaniu.

linux mint
(fot. Linux Mint)

Zmieni się także podejście do koloru akcentu. Co prawda, już od dawna możemy sobie ustawić kolor akcentu, jednak teraz będzie on bardziej widoczny. Głównie za sprawą tego, że twórcy pozbędą się innych kolorów – chociażby szarego po lewej stronie menedżera plików, który potrafił rozpraszać. Kolor akcentu zobaczymy także na przyciskach radio czy na checkboxach. Pojawią się także inne, drobne zmiany w wyglądzie, które nie tylko system unowocześnią, ale też sprawią, że będzie on wygodniejszy.

linux mint
(fot. Linux Mint)

Deweloperzy dodają, że dalej pracują nad lepszym wsparciem ciemnego motywu. Co ciekawe, na prośbę fanów, nie pozbędą się motywu Mint-Y-Darker, który był niezbyt kompatybilny. Ten będzie dalej dostępny do ręcznej instalacji w repozytorium.

Źródło: Linux Mint Blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!