Linux Mint 21.1 już jest! Co takiego dodano?

Linux Mint 21.1
Linux Mint 21.1

Linux Mint to jedna z najlepszych i najstabilniejszych dystrybucji Linuksa. Jak się okazuje, już możemy instalować nową wersję systemu oznaczoną jako Linux Mint 21.1.

Już można pobierać Linux Mint 21.1

System Linux Mint 21.1 jest dostępny do instalacji. Jeśli natomiast ktoś już korzysta z tego OS-a, to zapewne odpowiedni update jest dostępny w repozytorium. Ale co wnosi nowy system?

Linux Mint 21.1 to przede wszystkim środowisko graficzne Cinnamon 5.6. Nowa edycja DE to między innymi pojawienie się specjalnego przycisku po prawej stronie paska zadań, który pozwala szybko schować wszystkie okna. Działanie skrótu można zmodyfikować w ustawieniach. Zmienił się też separator ikon po lewej stronie taskbara.

Linux Mint 21.1
Linux Mint 21.1

Po pierwszym uruchomieniu systemu zauważycie, że na pulpicie brakuje ikon Mój komputer oraz Kosz. Twórcy postanowili je ukryć, choć można je przywrócić w ustawieniach pulpitu. Jeśli natomiast przejdziemy do menedżera plików Nemo, to dostrzeżemy nowe ikony. Te już nie są zielone, a żółte i mają ciekawe elementy graficzne nawiązujące do zawartości, którą zawierają.

Linux Mint 21.1
Linux Mint 21.1

Pozostając w temacie kolorów. Warto dostrzec, że domyślnym kolorem akcentu nie jest już (standardowy dla Minta) zielony, a niebieski, tudzież zwany Aqua. Bardzo ciekawa zmiana, której sam się nie spodziewałem. Kolor akcentu można jednak zmienić. Zmienił się też kursor – ten nie wygląda jak w Ubuntu, Fedorze czy w Windowsie 10, a bardziej jak w KDE Plasma. Mi osobiście kompletnie się to nie podoba.

Neofetch w Linux Mint 21.1
Neofetch w Linux Mint 21.1

Linux Mint 21.1 to także zmiany dotyczące narzędzi do zarządzania sterownikami i aktualizacjami. Chociażby sklep z aplikacjami lepiej wskazuje czy dany program to Flatpak. Driver Manager może natomiast działać w trybie użytkownika (nie trzeba podawać hasła root, aby uruchomić program).

Linux Mint 21.1 to darmowy system, który możecie już teraz pobrać i swobodnie wykorzystywać!

Źródło: Linux Mint, OMG!Ubuntu, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!