Linux na ASUS ROG Ally? Tak, już działa!

(fot. ETA PRIME)
(fot. ETA PRIME)

Główną zaletą i przewagą ASUS ROG Ally ma być (w mniemaniu producenta) praca pod kontrolą systemu Windows 11. Jak się jednak okazuje, już można instalować system ze Steam Decka na produkcie ASUSa!

ASUS ROG Ally pod kontrolą Linuksa już działa, ale wymaga poprawek

ASUS ROG Ally domyślnie pracuje pod kontrolą Windowsa 11, co z jednej strony ma zapewniać o ogromnej kompatybilności z grami, a z drugiej strony może być udręką, bowiem uruchamiamy desktopowy system kompletnie niedostosowany do 7-calowego ekranu, gdzie kontrola odbywa się za pomocą gamepada. Na pomoc przychodzi ChimeraOS, czyli system bazujący na SteamOS 3 (ten sam system, który występuje na Steam Decku) z taką różnicą, że jest on często aktualizowany, wspiera kilka konsol tego typu, a także zamiast środowiska graficznego KDE Plasma oferuje GNOME.

Jak się okazuje, najnowsza wersja bleeding edge już działa na ASUS ROG Ally. Jest to jednak wsparcie wstępne i wiele rzeczy nie działa prawidłowo, chociażby dźwięk czy przełącznik TDP. Wydajność gier jest, póki co, zbliżona do Windowsa lub nieco gorsza. Należy jednak wspomnieć, że mamy tutaj do czynienia z pierwszym takim wydaniem oprogramowania niekoniecznie stabilnego, a w samej konsoli występuje kompletnie nowy chip. Z czasem wsparcie znacznie się poprawi i kto wie, może wydajność przewyższy Windowsa, a zwłaszcza w kontekście niskiego zużycia energii.

ASUS ROG Ally z interfejsem Steam Deck (fot. ETA PRIME)
ASUS ROG Ally z interfejsem Steam Deck (fot. ETA PRIME)

Testy przeprowadził youtuber ETA PRIME znany z przybliżania niecodziennych sprzętów do grania. Możemy dostrzec, że interfejs ChimeraOS (który jest niemalże taki sam jak w Steam Deck) jest niezwykle komfortowy i wygodny w użyciu. Nie ma w tym nic dziwnego, Steam Deck był projektowany tak, aby zaoferować konsolowe wrażenia.

Warto zapoznać się z testem poniżej:

Źródło: ETA PRIME

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!