Linux kończy rok ze “świetnym” wynikiem na Steam! Wszak to 1,11%

steam dlss proton linux fedora

2021 rok był bardzo ważny dla rozwoju Linuxa. To właśnie przez te ubiegłe 12 miesięcy pojawiło się wiele wydarzeń, które znacznie nakreślają jaką drogą pójdą desktopowe systemy typu Linux. Wzrost popularności widać po platformie Steam, gdzie Pingwin kończy rok z relatywnie dobrym wynikiem.

Udział Linuxa na platformie Steam na poziomie 1,11% w 2021

W 2021 stało się wiele w temacie Linuxa. Nowoczesny serwer wyświetlania Wayland stał się naprawdę użyteczny (nawet na kartach graficznych NVIDIA), KDE Plasma została zintegrowana ze wspomnianym Waylandem, a Valve zapowiedziało wypuszczenie konsoli przenośnej Steam Deck, która pracuje w oparciu o system operacyjny bazujący na Arch Linux. Wprowadzono także wsparcie Linuxa w systemach AntiCheat. To sprawiło, że zainteresowanie Linuxem wzrosło.

Widać to po platformie Steam, gdzie Linux kończy 2021 z wynikiem 1,11% udziału. Fakt, jest to śmiesznie mało, jednak w rzeczywistości oznacza to dziesiątki tysięcy użytkowników. Mało tego, coraz więcej gier jest kompatybilnych z narzędziem Proton, więc ten wynik powinien rosnąć. Warto tutaj dodać, że w 2020 Linux wykręcił wynik wynoszący zaledwie 0,57%. W 2019 było ciut lepiej, bowiem mowa tu o 0,67%.

A które dystrybucje Linuxa są najpopularniejsze wśród użytkowników Linuxa? Tutaj bez wątpienia wygrywa Ubuntu 20.04 LTS (co ciekawe, Ubuntu chce być najlepszą platformą do grania, o czym mówiliśmy w >>tym wpisie<<). Następnie mamy Manjaro Linux, Arch Linux oraz – co ciekawe – Linux Mint.

Linux Steam 2021
(fot. Steam)

W 2022 do klientów trafi również konsola Steam Deck. To powinno zwiększyć udział Linuxa na platformie i to aż wielokrotnie. Aż się nie mogę doczekać przyszłych statystyk!

Źródło: Steam, Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!