LMDE 5 “Elsie” już jest! Co takiego wprowadza?

linux mint lmde

LMDE to system operacyjny od twórców Linux Mint. Jest on bardzo podobny do pierwowzoru, ale inna jest jego baza. Mianowicie zamiast na Ubuntu, LMDE bazuje na Debianie. System właśnie został wydany w wersji 5 “Elsie”.

LMDE 5 “Elsie” już jest

LMDE to system operacyjny bardzo podobny do Linuxa Mint. Od pierwowzoru jednak różni go baza, bowiem zamiast na Ubuntu, to ten bazuje na Debianie (co ciekawe, Ubuntu również bazuje na Debianie). LMDE jest rozwijany obok regularnego Minta i dzieli wiele elementów. Właśnie twórcy wydali LMDE w wersji 5 “Elsie”.

LMDE 5 bazuje na Debianie 11 “Bullseye”. Mamy tutaj również jądro Linuxa w wersji 5.10 LTS o długim okresie wsparcia do października 2023 roku. Ponadto twórcy zaimplementowali pakiet aplikacji, który znamy z Linuxa Mint 20.3 “Una”.

Linux Mint

Środowiskiem graficznym jest oczywiście Cinnamon w wersji 5.2, które to oferuje wiele ciekawych udoskonaleń. O najważniejszych z nich pisaliśmy w >>tym artykule<<. Warto wspomnieć o większym titlebaru, rozbudowanym aplecie kalendarza czy aplikacji Library, która ułatwia zarządzanie cyfrowymi książkami i dokumentami.

LMDE 5 to darmowy system operacyjny, który może zostać zainstalowany przez każdego z nas. Twórcy oferują zarówno wersję 64-bitową, jak i nawet 32-bitową.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!