Strona główna Aktualności MediaTek Helio P90 goni Snapdragona 710. Czy tajwański producent czuje się na...

MediaTek Helio P90 goni Snapdragona 710. Czy tajwański producent czuje się na siłach i przywróci serię X?

-

Jakiś czas temu swoją premierę miał Mediatek Helio P90 – najnowsza jednostka tajwańskiego producenta układów scalonych. Specyfikacja na papierze wygląda całkiem dobrze, a dzisiaj wiemy jak radzi sobie on w testach benchmarkowych.

Helio P90 sprawdzony w Antutu

Platformą testową dla nowego procesora była jednostka wyposażona w ekran FullHD+ 1080 x 2160 px oraz 6 GB RAM i 128 GB pamięci wbudowanej. Osiągnięty wynik to 162 861 punktów, co plasuje Mediateka Helio P90 tuż za Snapdragonem 710 wykorzystanym w Oppo R17 Pro. Wynik jest jednak zdecydowanie lepszy od tego, jakie osiągają telefony ze Snapdragonem 670.

Helio P90 Antutu

Nie ma w tym zatem nic dziwnego, że Oppo nie sięgnęło po Mediateka P60 do swoich telefonów z serii R17, ponieważ był zwyczajnie za słaby. Owszem, to dobry SoC, ale do słabszych urządzeń takich jak Realme 1. Myślę, że Helio P90 jest w stanie zapewnić działanie na tak wysokim poziomie, że Oppo może go wykorzystać w modelu R19. Informacja ta nie jest jeszcze potwierdzona, mówi się, że po nowy układ pierwsza sięgnie firma Blackview. Zobaczymy, a ja mam nadzieję, że do naszej redakcji trafi jakiś model z tym procesorem.

Qualcomm Snapdragon 710 Mediatek Helio P90
rdzenie wydajne 2 x Cortex-A75 @2.2 GHz (Kyro 360 Gold) 2 x Cortex-A75 @2.2 GHz
rdzenie energooszczędne 6 x Cortex-A55 @1.7 GHz (Kyro 360 Silver) 6 x Cortex-A55 @2.0 GHz
proces 10 nm 12 nm
grafika Adreno 616 IMG PowerVR GM 9446

Mediatek gotowy na wznowienie serii X?

Jeśli Mediatekowi idzie tak dobrze z serią P, to dlaczego by nie wznowić serii X? Takie pogłoski chodzą po technologicznym świecie, a tajwańscy inżynierowie z pewnością sami zastanawiają się kiedy podjąć taką decyzję. Uśpienie tej serii pozwoliło Mediatekowi ustatkować się i „odbić od dna”. Ostatnim procesorem dla flagowych smartfonów był Helio X30, który zastosowano w m.in. Meizu Pro 7. Niestety okazał się niewypałem i z powodu bardzo niskiej popularności sama produkcja została zmniejszona o połowę. Mediatek nie poddaje się i podaje, że seria Helio X będzie rozwijana w zależności od potrzeb rynku. Myślicie, że czekają oni, aż flagowe Snapdragony, Kirini i Exynosy będą tak drogie, żeby wkroczyć z tanim a dobrym Helio X40? Wątpię w taki scenariusz. Obstawiałbym, że czekają na odpowiedni moment, żeby z powrotem wkupić się w łaski producentów i nie ponieść kolejnej klęski.

Ciekawi mnie też czy Mediatek wyda więcej procesorów z serii A. Jedyny przedstawiciel – Helio A22 – trafił do tej pory do dwóch telefonów, czyli Redmi 6A oraz vivo Y81i. Myślę, że wszyscy zdziwili się takim obrotem spraw, ponieważ układ nie został wcześniej zapowiedziany.

Mieliście do czynienia z nowymi procesorami Mediateka?
Co myślicie o wznowieniu serii X?

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej