Meta pracuje nad uniwersalnym translatorem?

Meta pracuje nad uniwersalnym translatorem?

Chociaż brzmi to jak żywcem wyjęte ze świata Star Treka, Meta ogłosiła, że pracuje nad uniwersalnym translatorem, który będzie w stanie tłumaczyć w czasie rzeczywistym.

Science fiction przestaje być fiction?

Uniwersalny translator to urządzenie, które rzeczywiście pojawia się w świecie wykreowanym w serialach z uniwersum Star Trek. Tłumacz ten pozwalał na komunikacje w czasie rzeczywistym z innymi cywilizacjami, które używały języków diametralnie różnych od naszego. Meta zapragnęła stworzyć coś podobnego, aby ułatwić komunikację pomiędzy dowolnymi ludźmi na świecie. Pomysł ten nie jest wcale nowy i dziesiątki, jeśli nie setki firm i startupów na całym globie, pracuje nad podobnymi projektami od dłuższego czasu. Dlaczego zatem to Meta ma być wyjątkowa i osiągnie sukces?

Meta pracuje nad uniwersalnym translatorem?
Źródło: Kadr z filmu “Star Trek VI: Wojna o Pokój”

Ambitne plany

Głównym celem Mety jest stworzenie nowych technik nauki AI, które pozwolą jej na władanie językiem z wykorzystaniem mniejszej ilości lekcji. Drugim etapem ma być wykorzystanie tej technologii do stworzenia tłumacza w czasie rzeczywistym bez potrzeby wykorzystywania słowa pisanego jako pośrednika w samym procesie tłumaczenia, czyli mówiąc prościej: wyłącznie przy użyciu mowy. Meta nie podała żadnych, nawet przybliżonych dat, kiedy moglibyśmy spodziewać się pierwszych efektów, dlatego warto zadać sobie pytanie, czy obietnice stworzenia uniwersalnego tłumacza nie są kolejnym mokrym snem giganta technologicznego, który w ostatnim czasie tworzy niesamowite scenariusze przyszłości, rodem ze sci-fi.

Źródło: theverge.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!