Podsumowanie Microsoft Build 2022 – co pojawi się w Windows 11?

Windows 11

W dniu dzisiejszym miała miejsce konferencja Microsoft Build 2022, skierowana dla deweloperów. Podczas jej trwania poznaliśmy wiele ciekawych pomysłów, które w najbliższym czasie pojawia się w Windowsie 11.

Konferencja była długo wyczekiwanym momentem, podczas którego Microsoft miał nie tylko ujawnić nowe funkcje, które pojawią się w Windowsie 11, ale także pochwalić się nowymi rozwiązaniami z dziedziny hardware. Na chwilę obecną do wiadomości publicznej zostały podane wyłącznie te pierwsze, ale konferencja ma się powtórzyć w formie zdalnej i zapewne wtedy dowiemy się nieco więcej. Spójrzmy zatem na najciekawsze funkcje, które wprowadzi Microsoft.

Nowy Microsoft Store

Microsoft Store będzie mógł automatycznie przywrócić wszystkie aplikacje na nasz komputer po zmianie na nowy sprzęt. Do tej pory nie było to możliwe i użytkownik musiał manualnie instalować każdą z nich osobno, co było pożeraczem czasu i wyjątkowo monotonnym zadaniem. Funkcja ta może w końcu dać drugie życie Microsoft Store, który w ostatnim czasie przegrywał z konkurencją. W sklepie po prostu brakowało wielu podstawowych aplikacji, które grzęzły w procesie akceptacji. Microsoft obiecał, że ma się to zmienić i niebawem ich sklep powiększy swoją ofertę i ułatwi deweloperom dodawanie nowych programów do niej.

Podsumowanie Microsoft Build 2022 - co pojawi się w Windows 11?
Źródło: Microsoft

Microsoft Dev Box

Windows 365 to zeszłoroczny pomysł Microsoftu na przeniesienie funkcjonalności ich systemu operacyjnego do chmury. Pozwala to na dostęp do wszystkich najważniejszych programów. Usługa jest skierowana dla użytkowników standardowych, a teraz ma pojawić się wersja przeznaczona dla deweloperów. Microsoft Dev Box, będzie działać w ten sam sposób, co Windows 365, z tą różnicą, że użytkownik będzie mógł sam skonfigurować swoja wirtualną maszynę przed rozpoczęciem pracy. Usługa ma być kompatybilna z każdą przeglądarką.

Podsumowanie Microsoft Build 2022 - co pojawi się w Windows 11?
Źródło: Microsoft

Aktualizacja OneNote

OneNote zostanie odświeżony, aby jego wygląd pasował do Windowsa 11. Użytkownicy aplikacji czekali na to od ponad roku, głównie dlatego, że nowa aktualizacja ma także wprowadzić usprawnienia pisma odręcznego. OneNote pozwala na zapisywanie notatek, także przy pomocy wirtualnego pióra, co oznacza, że można je wprowadzać odręcznie. Funkcja usprawnienia pisma odręcznego polegała na zdigitalizowaniu zapisu. Program zmieniał nawet największe bazgroły na tekst zgodny z np. pakietem Office, co znacznie ułatwiało przenoszenie notatek. Nowa aktualizacja ma jeszcze lepiej wykonywać to zadanie.

Podsumowanie Microsoft Build 2022 - co pojawi się w Windows 11?
Źródło: Microsoft

Google Lens w Chrome

Wyszukiwanie obrazów w sieci to bardzo przydatne narzędzie wykorzystywane do wielu celów. W przeglądarce Google Chrome działało to do tej pory w taki sposób, że po użyciu Lens, wyniki pojawiały się w nowym oknie przeglądarki. Nowa aktualizacja ma, zamiast tego pokazać wyniki w oknie, które pojawi się z prawej strony na tej samej karcie, na której się obecnie znajdujemy. Funkcja ta jest jedna z pierwszych, która pojawi się w użyciu i niektórzy już teraz mogą z niej skorzystać.

Podsumowanie Microsoft Build 2022 - co pojawi się w Windows 11?
Źródło: Microsoft

Nowe widżety

Widżety przez jednych są lubiane, przez innych niekoniecznie. Microsoft do tej pory pozwalał na pojawianie się wyłącznie tych, które zostały przez nich stworzone. W niedalekiej przyszłości zezwoli jednak na widżety od deweloperów spoza ich własnej firmy, z tym zastrzeżeniem, że muszą oni z nimi współpracować. Microsoft nie zdradził za wiele w tym temacie, ale jest możliwe, że pozwoli również na widżety od zewnętrznych deweloperów.

Podsumowanie Microsoft Build 2022 - co pojawi się w Windows 11?
Źródło: Microsoft

Źródło: theverge.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!