Microsoft zapisał film Superman na… tafli szkła!

Microsoft zapisał film Superman na... tafli szkła!

Aktualnie kinematografia polega na niezbyt trwałych nośnikach, czyli taśmach magnetycznych. Rozwiązania takie jak dyski twarde bądź SSD są nieco lepsze, jednak nadal daleko im do ideału. Dlatego też już w 2016 roku Microsoft uruchomił projekt Silica, którego celem było znalezenie innego nośnika danych, który przetrwa nawet nie setki, a tysiące lat. Efektem tych prac jest wypalenie filmu Superman na… tafli szkła.

W 2016 roku gigant z Redmond zaczął pracę nad znalezieniem lepszego nośnika danych. Świetnym wyborem okazało się szkło kwarcowe. Dlatego też opracowano metodę zapisania danych na takim materiale.

Warto sprawdzić: Ostatnio popularna dystrybucja Linuxa – MX Linux – doczekała się aktualizacji

Film Superman z 1978 roku może przetrwać apokalipsę!

Tak jak wspomniałem wcześniej, nośnikiem jest kwadratowa tafla szkła o wymiarach 75 x 75 x 2 milimetry, która potrafi pomieścić aż do 75,6 gigabajta danych. Dzięki swoim właściwościom taki nośnik jest znacznie lepszy do długotwałego przechowywania danych. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta! Taka tafla szkła jest w stanie przetrwać ogrzewanie w piekarniku, gotowanie we wrzącej wodzie, grzanie w mikrofali, zarysowywanie czy rozmagnesowanie. Po tak ekstremalnych testach każdy bit zapisanego filmu Superman z 1978 roku został poprawnie odczytany. Mało tego, ten nośnik może przechowywać dane przez minimum tysiąc lat.

Warto przeczytać: Prawo jazdy zdawane bez egzaminatora w aucie? Microsoft to umożliwi!

Dane zapisywane są na tej płytce dzięki wypalaniu w niej struktury (voxels), za pomocą laserów femtosekundowych. Co ważne, możliwości takiego nośnika będą jeszcze rozwijane, a więc powinien móc pomieścić jeszcze więcej danych, które powinny zostać szybciej zapisane, jak i później odczytane.

Czy według Was projekt Silica ma szansę na odniesienie sukcesu? Czy uważacie to za przełomowe odkrycie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!