Ostatnio popularna dystrybucja Linuxa – MX Linux – doczekała się aktualizacji

Ostatnio popularna dystrybucja Linuxa - MX Linux - doczekała się aktualizacji

Od jakiegoś czasu niemalże wszystkie rankingi zdobywa “nowa” dystrybucja Linuxa kryjąca się pod nazwą MX Linux. Jak się okazuje, właśnie została ona zaktualizowana do wersji 19, co daje mi idealną okazję żeby sobie co nieco o niej opowiedzieć.

MX Linux

MX Linux to system, który od jakiegoś czasu zdobywa ranking distrowatch, zajmując dumną pierwszą pozycję. Bazuje on bezpośrednio na Debianie (a nie jak wiele innych dystrybucji – na Ubuntu) i można pochwalić go za przede dwa ważne elementy – niezwykłą szybkość (dzięki optymalizacji i wykorzystaniu środowiska graficznego Xfce) oraz świetną stabilność (dzięki bazowaniu na Debianie).

Warto przeczytać: Debian 10 Buster już jest! To jedna z najgłośniejszych linuksowych premier

Jest to oczywiście darmowy system, a więc każdy z nas może go sobie zainstalować bez ponoszenia żadnych kosztów.

MX Linux 19 bazuje na Debianie Buster

Nowa wersja MX Linux bazuje na systemie Debian 10 Buster, o którym więcej pisałem w >tym wpisie<. Jest to jednocześnie jedna z największych zmian zachodzących w 19. odsłonie tego OS-a. Ponadto, warto wymienić przejście na środowisko graficzne Xfce w wersji 4.14, które to – między innymi – lepiej współpracuje z ekranami HiDPI, jest znacznie nowocześniejsze i szybsze. Mało tego, jądro Linuxa zaktualizowano do wersji 4.19. Uaktualnienia doczekały się również dedykowane aplikacje MX-Apps i te od dostawców firm trzecich, na przykład Mozilla Firefox, GIMP czy sterowniki MESA.

Ostatnio popularna dystrybucja Linuxa - MX Linux - doczekała się aktualizacji
(fot. It’s FOSS)

O Xfce w wersji 4.14 więcej dowiesz się z: Xfce 4.14 Stable już jest i współpracuje z ekranami HiDPI

Tak jak wcześniej wspomniałem, MX Linux to darmowy system oparty o jądro Linuxa, a więc każdy z nas może go sobie pobrać i zainstalować na wybranym urządzeniu.

Korzystacie z Linuxa? Jeśli tak to napiszcie nam z jakiej dystrybucji. Sekcja komentarzy jest Wasza 😉

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!