Aplikacja mObywatel będzie bardziej funkcjonalna

Aplikacja mObywatel będzie bardziej funkcjonalna

W Poznaniu, podczas konferencji Impact’22 zaprezentowano nowe funkcje, które zostaną wprowadzone do popularnej aplikacji. Zmianie ulegnie także sam jej wygląd.

Każdy może pomóc

mObywatel w założeniu jest aplikacją, która ma ułatwiać obywatelom załatwianie spraw urzędowych bez potrzeby wychodzenia z domu. Stała się też przydatnym miejscem, w którym można przechowywać cyfrowe wersje najważniejszych dokumentów, takich jak: prawo jazdy, paszport covidowy i dowód osobisty. Prace mające na celu ulepszenie jej działania i sprawienie, aby jeszcze lepiej odpowiadała na potrzeby użytkowników, rozpoczęły się niedawno i każdy, kto ma na to czas i ochotę, może wziąć w tym projekcie udział. W tym celu wystarczy zapoznać się z już istniejącymi planami i poprzez ankietę wysłać swoje sugestie.

Aplikacja mObywatel będzie bardziej funkcjonalna
Źródło: gov.pl

Nowe funkcje

Najważniejsze zmiany, które czekają użytkowników mObywatel dotyczą wprowadzenie funkcji powiadomień. Aplikacja wyśle nam informację o tym, że zbliża się termin wysłania ważnych dokumentów, ale także poinformuje nas o tym, że otrzymaliśmy zwrot podatku, decyzję o dofinansowaniu lub o przyjęciu dziecka do przedszkola. Będzie to możliwe dzięki integracji z Krajowym Rejestrem Sądowym, Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej, Rejestrami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Aplikacja mObywatel będzie bardziej funkcjonalna
Źródło: gov.pl

Pojawi się także moduł e-Płatności, za którego pośrednictwem będzie można dokonywać natychmiastowych opłat bez prowizji, a co najważniejsze użytkownik dostanie możliwość ustawienia przypomnień o nadchodzącym terminie opłat. Dokumenty ponadto będą mogły być wypełniane automatycznie i sami będziemy mogli wybrać metodę płatności. Po jej wykonaniu pojawi się funkcja monitorowania jej statusu.

Aplikacja mObywatel będzie bardziej funkcjonalna
Źródło: gov.pl

Ciekawym i przydatnym modułem będzie e-pełnomocnitwo, za pomocą którego będzie można udzielić pełnomocnictwa oczywiście, ale także będziemy mogli załatwić sprawę w imieniu drugiej osoby przy pomocy kodu QR.

Aplikacja mObywatel będzie bardziej funkcjonalna
Źródło: gov.pl

mPrawoJazdy również czeka zmiana. Użytkownik będzie mógł wprowadzić do aplikacji dokument, gdy tylko zostanie on wprowadzony do systemu. mObywatel ponadto powiadomi o tym, że fizyczny dokument jest gotowy do odbioru w wybranym urzędzie, co będzie działać także w przypadku każdego innego dokumentu. W założeniu ma to trwać 0,3 sekundy.

mObywatel otrzyma nowy wygląd, a także pojawi się w wersji na przeglądarkę internetową. Nie podano niestety kiedy wszystkie wymienione wyżej usprawnienia będą gotowe do działania.

Źródło: mobywatel.gov.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!