(Prawie) 10-letnia Moto G za 500 zł ma świetne wsparcie! Mój Nord 2 nie

Motorola Moto G 2013
Motorola Moto G 2013

Od bardzo dawna posiadam Motorolę Moto G pierwszej generacji, czyli telefon, który ma niemalże 10 lat. Niegdyś cieszył się on sporą popularnością. Dlatego też zajrzałem na forum XDA i mocno się zdziwiłem. Ten telefon ma lepsze wsparcie niż mój OnePlus Nord 2.

Moto G 2013 z aktualizacjami nawet w sierpniu 2022

Moto G to smartfon, który można było kupić naprawdę tanio. Ci sprytniejsi kupowali wersję z 8 GB pamięci wbudowanej w Wielkiej Brytanii, gdzie jeden ze sklepów oferował ten telefon w cenie niższej niż 100 GBP. Ja sam jednak zdecydowałem się na zakup lokalny w polskiej, oficjalnej dystrybucji, a do tego wybrałem wariant z 16 GB pamięci wbudowanej. Ten telefon jest z 2013 roku i niegdyś cieszył się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród niezależnych deweloperów.

Z ciekawości wszedłem na forum XDA i zacząłem przeglądać czy ktoś nadal produkuje systemy na ten smartfon. I faktycznie, Motorola XT1032 nadal jest popularna i pewien twórca ciągle pracuje nad LineageOS 14.1 bazującym na Androidzie 7.1.2. System jest regularnie aktualizowany poprzez OTA, a ostatni update wyszedł zaledwie kilka dni temu. Dodam, że mój OnePlus Nord 2 z 2021 roku w tym momencie oferuje łatki datowane na czerwiec 2022, a do tego nadal w Europie nie otrzymał Androida 12…

Ten LineageOS 14.1 jest wydawany w dwóch odsłonach – jedna jest tradycyjna i nadaje się do dorzucenia GAPPS-ów (Usług Google). Druga jest nastawiona na prywatność, gdzie podmieniono wiele elementów systemowych oraz sam OS zintegrowano z F-Droid oraz Aurora Store. Bardzo ciekawa edycja.

I to jest w sumie dziwne, że dosyć drogi i świeży smartfon nie może oczekiwać oficjalnego, tak dobrego wsparcia, jak niemalże 10-letni telefon z niskiej półki cenowej, nad którym ciągle pracują niezależni deweloperzy. A jak działa ten Custom ROM? O dziwo bardzo dobrze i spokojnie można wykorzystywać podstawowe funkcje, takie jak pisanie wiadomości, dzwonienie czy korzystanie z komunikatorów internetowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!