Nie możesz wykonać aktualizacji do Ubuntu 20.04? Nie jesteś jedyny…

ubuntu unity
Ubuntu Unity Remix 20.10

Wielu użytkowników Ubuntu czekało z aktualizacją systemu do najnowszego LTS-a, aż Canonical udostępni pierwsze wydanie wewnętrzne, czyli Ubuntu 20.04.1. Jak się jednak okazuje, pomimo tego, że minęło od tamtego wydarzenia już kilka ładnych dni, tak użytkownicy Ubuntu 18.04 nadal nie mogą wykonać aktualizacji. Dlaczego się tak dzieje? Odpowiedź jest prostsza niż się nam wydaje!

Wielokrotnie spotkałem się z tym, że dany użytkownik Ubuntu czekał z aktualizacją swojego systemu, aż zostaną wydane poprawki tego nowszego oprogramowania. Publikacja Ubuntu 20.04.1 jest całkiem dobrym powodem aby przesiąść się z Ubuntu 18.04 na nowszy software. Niestety, to nie jest takie proste.

Warto przeczytać: Nareszcie! Od teraz KDE Neon bazuje na Ubuntu 20.04 LTS!

Aktualizacja z Ubuntu 18.04 do Ubuntu 20.04 nie jest taka prosta…

Jak się okazuje, użytkownicy Ubuntu 18.04 nie widzą specjalnego powiadomienia, które pozwala na aktualizację systemu do Ubuntu 20.04. Można to uznać za nieszczęśliwy błąd, jednak prawda jest kompletnie inna. Jeden z autorów Ubuntu wypowiedział się na ten temat. Jak twierdzi, typowym dla twórców Ubuntu jest wstrzymywanie się z zachęcaniem do aktualizacji jeśli nie ma się pewności, że nowa wersja oprogramowania działa poprawnie. Wydaje się to być całkiem dobre wytłumaczenie.

Oczywiście w Linuxie wszystko jest możliwe i nawet wykonanie aktualizacji z Ubuntu 18.04 do Ubuntu 20.04 nie stanowi wielkiego problemu, choć trzeba zajrzeć do Terminala. Jak zrobić to uaktualnienie? Należy wpisać poniższą komendę:

sudo do-release-upgrade -d

Uwaga! Przed aktualizacją należy wykonać kopię zapasowych danych, bowiem – w razie jakiegoś problemu – mogą one ulec uszkodzeniu.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!