Nowy wygląd Android Auto już dostępny! Podpowiadamy jak go włączyć.

android auto main

Słowem wstępu – Android Auto to system multimedialny stosowany w autach, dzięki któremu możemy połączyć nasz smartfon z samochodem. Jest to rozwiązanie podobne do CarPlay od Apple, różniące się jednak grupą docelową, do której trafia. Dotychczas rozwiązanie od Google było, pod pewnymi względami, niespójne i można było usłyszeć głosy niezadowolenia ze strony użytkowników. Przyszła jednak pora na zmiany!

Najnowsza aktualizacja zmieniła praktycznie wszystko

Do niedawna nowa wersja Android Auto dostępna była wyłącznie dla części użytkowników. Teraz jest dostępna oficjalnie, więc praktycznie wszyscy powinni mieć do niej dostęp. Oczywiście mowa tutaj o innych krajach, gdyż my, Polacy, musimy wciąż instalować Android Auto przez plik .apk, który można pobrać >stąd<. Potrafią zaistnieć jednak pewne komplikacje, stąd nasz pomysł by pomóc Wam ją zainstalować. Ten mini-poradnik, opracowany przez Mateusza, którego pewnie znacie z naszego kanału na YouTube, powinien wystarczyć!

Pamiętajcie jednak, że jeśli nigdy nie korzystaliście z Android Auto i chcielibyście spróbować, trzeba mieć na uwadze kompatybilność. Przede wszystkim potrzeba telefonu z systemem Android (wersja 5.0 i wzwyż), no i odpowiedniego auta. To czy wasz samochód pozwala połączyć się z telefonem, by korzystać z systemu od Google, sprawdzicie na >tej stronie<. Jak uzyskać dostęp do nowego wyglądu?

  1. Najpierw należy pobrać najnowszą wersję Android Auto na telefon, jeśli aplikacje aktualizują się Wam automatycznie, to macie ten podpunkt z głowy.
  2. Następnie musicie uruchomić aplikację, po czym zamknąć.
  3. Teraz w ustawieniach systemu należy wyczyścić pamięć podręczną tej aplikacji.
  4. Ponownie uruchamiamy Android Auto, po czym w ustawieniach systemu robimy tzw. „force-close”, przymusowe zamknięcie.
  5. Ponownie uruchamiamy aplikację, wchodzimy w ustawienia i na samej górze pojawi się opcja Wypróbuj nową wersję Android Auto”.
  6. Podłączamy telefon do samochodu i cieszymy się nowym wyglądem.

android auto ustawienia

Gotowe! Co właściwie przynosi najnowsza aktualizacja Android Auto?

Przede wszystkim unifikację, Android Auto jest wreszcie spójny!

Google naprawdę przyłożyło się do designu, wszystko jest spójne, ikony są utrzymane w podobnym stylu, nie jak to miało miejsce dotychczas. Ponadto interfejs jest domyślnie ciemny, dzięki czemu lepiej sprawdza się po zmierzchu/ Wisienkę na torcie stanowi użycie wszędzie tej samej czcionki, dokładnie Product Sans, znanej z wielu produktów giganta z Doliny Krzemowej.

W starej wersji, witał nas ekran główny, który zawierał w sobie informacje takie jak pogoda, ostatnie powiadomienia, możliwość wybrania ostatniej trasy, ostatnio używana aplikacja. Póki co brakuje tej użyteczności, na start pojawia się za to menu wyboru aplikacji. Prawdopodobnie jest to związane z nadchodzącą aktualizacją Asystenta Google, który ma zostać wyposażony w podobny ekran powitalny.

Zobacz też: CarPlay w samochodzie na abonament? Takie są plany BMW

Zmienił się też sposób nawigowania po Android Auto. Nie mamy teraz na dole klasycznych przycisków nawigacyjnych na dolnym pasku. Został tylko przycisk „Home” po lewej stronie, środek jest zagospodarowany przez szybkie opcje poprzedniej aplikacji. Chodzi tu o to, że jeśli włączymy nawigację i w tle wciąż leci muzyka ze Spotify, możemy zmienić lub zatrzymać piosenkę, bez wchodzenia do aplikacji. Analogicznie, gdy włączymy Spotify, na pasku będziemy mieli krótkie komunikaty nawigacji, coś w stylu „Za 300 metrów skręć w lewo.”.

Dalej mamy przycisk odpowiedzialny za menu powiadomień, gdy go wciśniemy mamy podgląd ostatnich zdarzeń. O nowych jesteśmy informowani pop-upem i czerwoną kropką koło tego przycisku. Oprócz tego na dole jest przycisk Asystenta Google. Ponadto cały system został zoptymalizowany. Android Auto działa teraz znacznie szybciej i sprawniej, Mateusz miał już okazję go przetestować i zdecydowanie jest zadowolony. W tekście możecie zobaczyć na zdjęciach jak właściwie wygląda AA po ostatniej aktualizacji!

Czy również korzystacie z Android Auto? Podzielcie się w komentarzach opinią o najnowszej aktualizacji! 

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!