Od teraz Visual Studio Code jest dotępny w przeglądarce jako Visual Studio Online

cloudready

Visual Studio Code to kolejny produkt od Microsoftu, który zdobył ogromną popularność. Jest to edytor kodu, który jest szybki, lekki, wygodny, dostępny na wielu platformach i przede wszystkim darmowy. Gigant z Redmond postanowił rozszerzyć dostęp do swojej usługi i od teraz umożliwił korzystacie z Visual Studio Code w… przeglądarce (choć w tym przypadku edytor nazywa się Visual Studio Online).

Visual Studio Online to Visual Studio Code w przeglądarce internetowej

Samo uruchomienie Visual Studio Code w przeglądarce internetowej nie jest niczym ekstremalnym. Warto sobie na początku powiedzieć, że Code to aplikacja typu Electron, a więc wykorzystuje przeglądarkę internetową – silnik Chromium. Muszę tutaj dodać, że dokładnie ten sam fakt wykorzystywałem podczas natywnego uruchamiania Visual Studio Code na systemie Chrome OS (przy czym natywne wyświetlanie w przypadku Chrome OS oznacza uruchomienie w… przeglądarce internetowej).

Warto przeczytać: Moja przygoda z Chrome OS (CloudReady) – jest świetnie, ale ten jeden ogromny minus

Visual Studio Code powstał w 2015 roku i już zdobył miano najpopularniejszego narzędzia do wytwarzania oprogramowania. Jest to też jeden z kilku produktów od Microsoftu, który dostępny jest na Linuxie. Ja także korzystam z VSCode, który szybko u mnie wyparł inny edytor kodu – Atom.

Od teraz Visual Studio Code jest dotępny w przeglądarce jako Visual Studio Online
(fot. TechCrunch)

Microsoft chcąc rozszerzyć swój wkład w wytwarzanie oprogramowania uruchomił kolejną platformę, jaką jest Visual Studio Online. Jest to oddzielna usługa, jednak swoim interfejsem przypomina własnie VSCode. W odróżnieniu od Code za wersją Online stoi infrastruktura Azure dająca ogromne możliwości.

Warto sprawdzić: Właśnie udostępniona została Fedora w wersji 31

Niestety, za takie dogodności trzeba zapłacić. Dostęp do Visual Studio Online jest płatny, gdzie rozliczamy się na bazie jednostki środowiska, gdzie koszt utrzymania środowiska deweloperskiego używanego w pełnym wymiarze czasu wynosi około 245 złotych. Z cennikiem możecie zapoznać się >tutaj<. Natomiast wchodząc >tutaj< możecie zacząć korzystanie z Visual Studio Online, który aktualnie działa w nowej wersji Edge oraz w Google Chrome.

Jak podoba się Wam pomysł Visual Studio Online? Korzystacie z Visual Studio Code? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!