Właśnie udostępniona została Fedora w wersji 31

Właśnie udostępniona została Fedora w wersji 31
(fot. Reddit)

Fedora to jedna z najstarszych i najpopularniejszych dystrybucji Linuxa. Jest ona tworzona jako darmowy system od Red Hat. Autorzy własnie wydali kolejną wersję Fedory, która wnosi wiele ciekawych nowości związanych z prędkością działania.

Fedora to darmowy system od Red Hat (a raczej przez tę firmę finansowany), który powstał 15 lat temu i szybko zdobył sporą popularność. Fedora słynie ze szybkiego wprowadzania nowości, a zarazem sporej stabilności i ogromnej prędkości działania.

Warto przeczytać: Piyrszy systym ôperacyjny, czyli Ubuntu 19.10 pierwszym OS-em z obsługą języka śląskiego

Fedora porzuca i686

Pierwszą poważną zmianą, która została wniesiona wraz z wersją 31. to usunięcie wsparcia dla architektury 32-bitowej. To oznacza, że Fedora to kolejna duża dystrybucja, która zdecydowała się na tak odważny krok. Oczywiście porzucenie wsparcia dla 32-bit nie oznacza, że system przestanie uruchamiać programy 32-bitowe – wymagane do tego biblioteki dalej będą obecne w OS-ie, dzięki czemu takie narzędzia jak Steam czy Wine powinny działać bez większego problemu.

Warto dodać, że Fedora słynie z bardzo dobrej optymalizacji środowiska graficznego GNOME (jest to flagowe środowisko dla tejże dystrybucji), które aktualnie zostało uaktualnione do wersji 3.34. Tak, optymalizacja ta jest jeszcze lepsza niż w przypadku Ubuntu 19.10. Wielokrotnie użytkownicy wskazują Fedorę jako wzór do naśladowania w tejże kwestii.

Warto sprawdzić: Ostatnio popularna dystrybucja Linuxa – MX Linux – doczekała się aktualizacji

Dzięki zastosowaniu algorytmu kompresji danych zstd (Zstandard) znacznie przyspieszono instalację samego systemu. Dodano również cały zestaw narzędzi – GCC 9, RPM 4.15, Perl 5.30, Goland 1.13, Erlang 22, IBus 15.21, Erlang 22 i Gawk 5.0.1.

Tak jak wspomniałem wcześniej, Fedora to darmowy system i każdy z nas może sobie go pobrać i zainstalować. Występuje on w kilku odmianach, a do użytku domowego przeznaczona jest odsłona Workstation, które oferuje instalator w formie obrazu ISO.

Korzystacie z Fedory? Jak oceniacie ten system? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!