Poznaliśmy TOP 5 największych producentów smartfonów na świecie

iphone

Statystyki udostępnione przez Counterpoint Technology Market Research raczej nikogo nie powinny zaskakiwać, choć jeden z producentów po raz pierwszy w historii wylądował na podium największych dostawców smartfonów na świecie. 

Sprzedaż smartfonów w 2021 roku – w TOP 5 Samsung, Apple, Xiaomi, OPPO i Vivo

W ciągu ostatnich 12 miesięcy najwięcej smartfonów dostarczył na rynek Samsung (18,9%), co nie jest żadną niespodzianką, ponieważ chciałoby się powiedzieć, że jest to niemal standard. Na drugiej pozycji, za Samsungiem ulokowało się Apple z wynikiem 17,2%. Samsung i Apple od dawna już okupują dwa pierwsze miejsca, ale ostatnia pozycja na podium może zaskakiwać. Xiaomi zanotowało największy wzrost (35,1% rok do roku), dzięki czemu awansowało z czwartego na trzecie miejsce z wynikiem 13,5%. Ostatnie dwa miejsca w TOP 5 zajmują (kolejno) OPPO i Vivo z wynikami 11,4% oraz 9,6%. 

Poznaliśmy TOP 5 największych producentów smartfonów na świecie

W ostatnich latach dużo się zmieniło na rynku, a wszystko za sprawą nałożonych na Huawei przez Stany Zjednoczone sankcji, które odcięły firmie dostęp do kluczowych produktów i technologii, co z kolei sprawiło, że możliwości produkcyjne marki zostały mocno ograniczone. Jak dobrze pamiętam, jeszcze w 2020 roku podium zamykał Huawei z całkiem niezłym wynikiem 14%. Po roku firma zniknęła z TOP 5 i nie została w ogóle uwzględniona w raporcie. 

Źródło: Counterpoint Technology Market Research 

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!