Peppermint OS 11 powstaje! Legenda powróci już w przyszłym tygodniu i będzie znacznie zmieniona

Peppermint OS
Peppermint OS 10 Respin

Peppermint OS to swojego czasu był jeden z najlepszych systemów operacyjnych. Niestety, z powodu pewnej tragedii jego produkcja mocno zwolniła, a my powoli myśleliśmy, że następca świetnej dziesiątki nigdy nie powstanie. A jednak Peppermint OS 11 powstanie i pojawi się już niedługo!

Peppermint OS to był jeden z najlepszych systemów operacyjnych, który cechował się niezwykłą stabilnością, przemyślaną konstrukcją oraz naprawdę szybkim działaniem – zwłaszcza na słabszym sprzęcie. Sam z tego systemu korzystałem długo i to w różnych kombinacjach, nawet z ręcznie doinstalowanym środowiskiem graficznym Unity.

Peppermint OS 11 będzie dostępny i już nie bazuje na Ubuntu

Niestety, jeden z głównych twórców projektu – Mark Greaves – zmarł w styczniu 2020 roku, co niezwykle negatywnie wpłynęło na rozwój projektu. Mark był głową systemu i to właśnie on był odpowiedzialny za wiele świetnych pomysłów. Pojawiło się jednak pewne zapewnienie mówiące, że następca Peppermint OS 10 powstanie, ale nie wiedzieliśmy kiedy.

peppermint os
Peppermint OS 11 (fot. Cavy)

Jeden z twórców systemu – cavy – właśnie poinformował, że już 3 lutego 2022 roku Peppermint OS 11 zostanie wydany. Zmiany są ogromne. Przede wszystkim system już nie bazuje na Ubuntu LTS, a na Debianie (prawdopodobnie na edycji Stable). Ponadto instalatorem systemu operacyjnego został Calamares i jeszcze podczas instalacji użytkownik będzie mógł wybrać poszczególne aplikacje, które chce mieć na dzień dobry – chociażby wybierze przeglądarkę internetową.

Twórcy dodają, że zmiana z Ubuntu na Debiana była świadoma i jak najbardziej potrzebna. Mało tego, system przyjmie formę Semi-Rolling Release, dzięki czemu jedna instalacja sprawi, że zawsze będziemy mieli najnowszą wersję oprogramowania.

peppermint os
Peppermint OS 11 (fot. Open for Everyone)

Źródło: Open for Everyone

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!