Pierwszy raz w historii przychody Huawei przekroczyły 100 mld dolarów

Huawei
Photo by Jonathan Kemper on Unsplash

Dostaliśmy kolejną porcję informacji, która pozwala nam stwierdzić, że Huawei, mimo przeciwności, może zaliczyć rok 2018 do udanych. Jeden z prezesów pochwalił się właśnie rekordowym przychodem firmy. Jest lepiej, niż można by się spodziewać, patrząc przez pryzmat ostatnich wydarzeń.

Huawei zarobi około 109 miliardów dolarów

Jak podaje Reuters, w tegorocznym przemówieniu do pracowników jeden z prezesów firmy, Guo Ping, powiedział, że przychody firmy mają przekroczyć 100 miliardów dolarów. Niektóre ze źródeł podają, że mowa dokładnie o 109 mld. Jest to 21-procentowy wzrost w porównaniu do poprzedniego roku (ok. 90 mld w 2017), oraz rekordowy patrząc na ostatnie dwa lata (w 2016 przychód wyniósł ok. 76 mld dolarów).

Zobacz też: Zakaz sprzedaży Huawei i ZTE w USA jest całkiem prawdopodobny

Przy ocenie wyników warto wziąć pod uwagę fakt, że na rynku smartfonów odnotowuje się obecnie spadek sprzedaży. Huawei praktycznie tego nie odczuwa i systematycznie zwiększa ilość sprzedanych modeli. Nie mam pojęcia jak oni to robią, ale dzięki temu udało im się zrealizować plany dotyczące rozesłania do sklepów aż 200 milionów smartfonów. Dodatkowo chiński producent odczuwa wrogość ze strony Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników takich jak Australia i Nowa Zelandia. Rząd USA skutecznie uniemożliwia chińskiej firmie działania w USA z powodu rzekomego szpiegowania. Huawei podaje, że te zarzuty są nieprawdziwe. Nie zanosi się na poprawę sytucji, tym bardziej, że Stany oraz Japonia chcą zakazać u siebie sprzedaży Huawei i ZTE. Wydaje mi się też, że firma poniosła mały kryzys wizerunkowy, przynajmniej w Polsce, ponieważ nie podjęto odpowiednich działań, aby osoby z zielonymi ekranami dostały niewadliwe egzemplarze Mate’a 20 Pro.

Jakie są dalsze plany na rozwój?

huawei 5g

Trzeba przyznać, że Huawei dobrze się trzyma. Wygląda na to, że głównym filarem, na którym bazował w 2018 i będzie bazować w 2019 roku jest rozwój sieci 5G. Guo Ping zapowiedział, że Huawei ma zapewnione 26 kontraktów 5G na arenie międzynarodowej. Oprócz tego wciąż jest drugim co do wielkości producentem smartfonów na świecie.

Co sądzicie o wynikach? Korzystacie ze sprzętu Huawei lub Honor? Zapraszam do dyskusji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!