PinePhone – telefon z Linuxem – stał się ciut lepszy. Dzięki przyspieszeniu GPU

pinephone

PinePhone to projekt taniego smartfona (a raczej platformy deweloperskiej), który ma działać pod kontrolą “prawdziwego” GNU/Linuxa. Z dnia na dzień urządzenie staje się coraz lepsze – głównie za sprawą ciągle rozwijanego software’u. Właśnie doszło do ogromnego postępu, bowiem udało się uruchomić film z przyspieszeniem GPU.

PinePhone

PinePhone to budżetowy smartfon, który ma pracować w oparciu o alternatywne systemy operacyjne. Jakie? Oczywiście chodzi o normalne dystrybucje Linuxa! Dzięki swojej niskiej cenie pozwolić sobie może na niego niemalże każdy entuzjasta tego typu urządzeń. Co prawda, specyfikacja tego smartfona nie jest najważniejsza, jednak warto się z nią zapoznać.

  • Czterordzeniowy procesor Allwinner A64 Cortex-A53 taktowany zegarem 1,2 GHz i współpracujący z układem graficznym Mali 400 MP2;
  • Wyświetlacz IPS LCD o przekątnej 5,9 cala i rozdzielczości 1440 x 720 pikseli;
  • 2 gigabajty pamięci RAM i 16 gigabajtów pamięci wbudowanej;
  • Główny aparat 5 megapikseli, kamerka do selfie 2 Mpix;
  • Port USB-C z obsługą ładowania, wysyłania danych oraz obrazu;
  • Kill switches z możliwością wyłączenia WiFi, telefonii komórkowej, USB, głośnika i mikrofonu;
  • Wymienna bateria z Samsunga J7 o pojemności 3000 mAh;
  • Dowolny system operacyjny – domyślnie Manjaro Linux z Plasma Mobile

PinePhone z przyspieszeniem GPU

Pewien deweloper pracujący z PinePhone odkrył metodę, dzięki której można uruchomić przyspieszenie sprzętowe w odtwarzaczu multimediów Clapper. O co chodzi z tym przyspieszeniem? W skrócie: bez tego przyspieszenia całość obowiązków związanych z odtwarzaniem i dekodowaniem bierze na siebie procesor. To go znacznie obciąża i drenuje baterię, a CPU nie jest dostosowany do tego typu zadań. Mało tego, odtwarzane wideo może nie być płynne.

Kiedy jednak uruchomimy przyspieszenie GPU, to tymi zadaniami zajmuje się właśnie układ graficzny. Ten został zaprojektowany właśnie z myślą o dekodowaniu nagrań, więc radzi sobie z tym lepiej, a wideo jest płynne i przyjemnie się ogląda. Ponadto nie drenuje to baterii, CPU nie jest obciążony i może zająć się innymi zadaniami.

Wracając do tematu, deweloper odkrył, że odpowiednimi komendami w terminalu można to przyspieszenie uruchomić. Choć układ graficzny w PinePhone nie jest wydajny (Mali 400 MP2), to tego typu zadania nie są dla niego wyzwaniem. Póki co narzędzie nie jest dostosowane do codziennego użytku, a instalacja wymaga ręcznej kompilacji kilku paczek. Zapewne jednak inni deweloperzy się tym zajmą i zaimplementują w taki sposób, aby użytkownik mógł cieszyć się przyspieszeniem GPU out of the box.

Źródło: Linux Smartphones

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!