Dyplom ukończenia studiów w blockchainie? Tak, na Politechnice Świętokrzyskiej

politechnika świętokrzyska

Politechnika Świętokrzyska podpisała umowę ze spółką Billon Digital Services na świadczenie usługi cyfrowych dyplomów. Dzięki temu absolwenci uczelni otrzymają odporne na fałszerstwa cyfrowe kopie dokumentów poświadczających ukończenie studiów. Będą one przechowywane w systemie blockchain i jest to pierwszy przypadek wykorzystania blockchaina do zarządzania dokumentami na uczelni wyższej w Polsce.

Elektroniczny dyplom ma Politechnice Świętokrzyskiej

Billon udostępni Politechnice Świętokrzyskiej rozwiązanie do publikacji cyfrowych duplikatów dyplomów w rozproszonej i zabezpieczonej kryptograficznie bazie. Każdy absolwent uczelni otrzyma link do swojej kopii dyplomu oraz unikalny kod pozwalający na jej odczytanie. Rozwiązanie to umożliwia weryfikację wykształcenia absolwenta w pełni cyfrowo, bez konieczności dostarczania papierowych dokumentów, co jest istotne w czasie pandemii koronawirusa. Pracodawca może szybko zweryfikować autentyczność takiego dyplomu na stronie politechniki.

Współpraca z branżą IT jest bardzo ważnym elementem rozwoju Politechniki Świętokrzyskiej. Przedsięwzięcie realizowane z Billon umożliwi publikację dyplomów ukończenia studiów naszych studentów z wykorzystaniem cyfrowej technologii blockchain. Obecna pandemia spowodowała dynamiczny wzrost zainteresowania rozwiązaniami informatycznymi, a obieg dokumentów w postaci cyfrowej już w niedalekiej przyszłości stanie się powszechnym standardem

mówi profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej

System wprowadzony przez Billon jest bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych sposobów elektronicznego zarządzania poufnymi dokumentami i danymi studentów. W przeciwieństwie do innych rozwiązań blockchainowych technologia Billona nie przechowuje w rozproszonej formie jedynie kryptograficznych odwołań do dokumentów (skrótów hashowych), a pełne dokumenty. W trakcie publikacji ich treść zostaje rozproszona po węzłach blockchain, stając się praktycznie niemożliwą do niepowołanego usunięcia bądź modyfikacji. Dyplom zapisany w strukturze blockchain może być pobrany i odczytany jedynie przez osobę dysponującą unikalnym kluczem.

Można zakładać, że w dobie dzisiejszych rozwiązań technologicznych już w niedługim czasie cyfrowe dyplomy ukończenia studiów staną się powszechnie obowiązującym standardem. Jest to niezwykłe udogodnienie dla studentów, którzy autentyczność dyplomów w sposób bardzo bezpieczny będą mogli zweryfikować nawet z odległych zakątków świata. Wdrażane rozwiązanie jest innowacyjne i bardzo cieszy nas fakt, że studenci Politechniki Świętokrzyskiej mogą z niego skorzystać bezpłatnie jako pierwsi w Polsce

mówi dr inż Mirosław Płaza, kierownik ICT&IoTcyberLAB na Politechnice Świętokrzyskiej

Źródło: kielce.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!