Polskie IDE do tworzenia stron WWW i aplikacji powraca! Oto Pająk V6

Pająk
Pająk

Polski świat aplikacji jest bogaty w wiele kultowych marek, a do tej grupy możemy doliczyć zintegrowane środowisko programistyczne Pająk. Jak się okazuje, program pojawił się w kompletnie nowej wersji.

Pająk V6 już dostępny do pobrania

Za aplikacją stoi Rafał Płatek i to między innymi jemu możemy zawdzięczać dostęp do aplikacji Pająk V6. A co to dokładnie jest? Jest to zintegrowane środowisko programistyczne głównie do tworzenia stron internetowych WWW z wykorzystaniem HTML5 + JavaScript + CSS. Oprogramowanie dostarcza kilkadziesiąt szablonów, a te mają być responsywne (dostosowywać się do rozmiaru ekranu, co dotyczy również wyświetlaczy mobilnych).

Jednakże Pająk to nie tylko frontend. Pająk ma być dobrym IDE do tworzenia aplikacji mobilnych dla Androida i iOS w JavaScript, Cordova, React i Electron. Można również programować w PHP, Node.js oraz komunikować się z bazą mySQL. Testowanie aplikacji ma być możliwe z FTP i WebDAV, a i nie zabrakło wsparcia dla systemów kontroli wersji typu Git czy Subversion. No i finalnie IDE wspiera także pisanie kodu w Pythonie, C, C++ oraz Pascalu.

(fot. Pająk)
(fot. Pająk)

Interfejs aplikacji znacznie się różni od tego co sam znam. Widzę tutaj pewne nawiązania do produktów JetBrains czy Visual Studio Code, jednak widać, że autor chciał jednak pójść inną drogą – pewnie niektóre elementy mogą wynikać z własnych przyzwyczajeń samego twórcy. I tutaj też można zaznaczyć, że polski Pająk jest konkurencją dla wielu znanych produktów, w tym do PHPStorm czy Visual Studio Code.

(fot. Pająk)
(fot. Pająk)

A co z dostępnością? Niestety, tutaj mocno ubolewam, bowiem aplikacja nie jest ani otwartoźródłowa, ani dostępna na więcej niż na jedną platformę. Mianowicie mowa tutaj tylko o Windowsie i nie ma wersji ani na macOS, ani na Linuxa (autor wspomina o potrzebie instalacji emulatora Windowsa, ale jak wiemy – Wine to nie jest emulator).

(fot. Pająk)
(fot. Pająk)

Ile kosztuje Pająk V6? IDE jest dostępne w wersji darmowej oraz płatnej. Z wersji bezpłatnej mogą korzystać tylko użytkownicy prywatni i ta ma ograniczoną funkcjonalność (dostęp do tych funkcji premium wygasa po minięciu czasu próbnego). Firmy i organizacje muszą oprogramowanie zakupić. Licencja bezterminowa na jedno stanowisko to koszt 369 złotych. W dobie ogromnej dostępności tego typu oprogramowania za darmo (czy to w ramach Open Source czy edycji Community, Pająk może mieć trochę pod górkę.

Źródło: Creamsoft przez Instalki

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!