Pop!_OS 21.04 już jest! Ten system stał się jeszcze lepszy!

Pop!_OS 21.04

Po wielu miesiącach czekania, w końcu firma System76 udostępniła stabilną wersję systemu Pop!_OS 21.04, która to oferuje nowe środowisko graficzne COSMIC. Co nowego zostało dodano? Przekonajcie się!

Pop!_OS to system tworzony przez firmę System76, bazujący na wydaniach Ubuntu i, podobnie jak produkt od Canonical, wykorzystuje środowisko graficzne GNOME. W tym miejscu podobieństwa się kończą. To właśnie w Pop!_OS mamy szansę ujrzeć ciekawe nowości o wiele szybciej (chociażby automatyczną instalację sterowników graficznych NVIDIA), a sam interfejs jest pozbawiony kilku upiększeń, dzięki czemu jest o wiele bardziej przejrzysty. Swoje doświadczenia związane z Pop!_OS opisałem >>w tym artykule<<.

Pop!_OS 21.04 w wersji stabilnej już jest!

System76 właśnie wydało Pop!_OS 21.04 wraz ze środowiskiem graficznym COSMIC. Nie jest to jednak napisane od zera DE, bowiem w rzeczywistości bazuje ono na GNOME (podobnie jak Unity) Zachowuje się ono podobnie do GNOME, jednak ma kilka ważnych zmian, które mają zwiększyć produktywność oraz ułatwić pracę.

Twórcy postanowili rozdzielić standardowy dla GNOME widok Podgląd na dwa nowe: Aplikacje oraz Przestrzenie robocze. Zobaczymy tam właśnie to, co sugerują nazwy, czyli pierwszy widok uruchomi wybieraka aplikacji, a drugi pozwoli nam na podejrzenie przestrzeni roboczych i aplikacji w nich uruchomionych.

Pop!_OS 21.04

Co ciekawe, zmieniono również działanie przycisku Super (na większości klawiatur oznaczony jako Windows). Standardowo w GNOME naciśniecie Super otwiera widok Podgląd, w którym to widzimy otwarte okna oraz przestrzenie robocze. Według ankiet wykonanych przez użytkowników Pop!_OS, widok ten jest zbyt rozpraszający i sprawiał, że zapominało się o tym, co chciało się zrobić. Co mamy zamiast Podglądu? specjalny launcher. Launcher ten przypomina chociażby KRunner z Plazmy czy Spotlight z macOS, ale nie jest tak zaawansowany (mam nadzieję, że w przyszłości stanie się lepszy), bowiem chociażby nie pozwala na szybkie wyszukanie danego pliku – standardowa wyszukiwarka GNOME na to pozwala.

O ile w standardzie Pop!_OS nie oferował docku, tak wielu użytkowników (ponad 56% ankietowanych) korzysta z nich instalując wtyczki pokroju Dash to Dock czy Dash to Panel. Choć sam nie jestem tego fanem, tak rozumiem potrzebę. Z tego też powodu System76 dodało dedykowany panel, który można sobie wygodnie uruchomić w ustawieniach systemowych. Użytkownik może go ustawić na dole ekranu, jak i po jego bokach. Jest również opcja automatycznego chowania i przyczepiania ulubionych programów. Niestety, naciśnięcie na ikonę otwartego okna nie minimalizuje go, co jest sporym brakiem.

Pop!_OS 21.04

Dodano także gesty na touchpadzie, jednak nie są one tak intuicyjne jak te w Elementary OS 6 czy Fedora 34. Ponadto pojawił się nowy ekran powitalny, który pozwala nam na wykonanie szybkiej konfiguracji systemu.

pop!_os 21.04

Pop!_OS 21.04 – skąd pobrać?

Pop!_OS 21.04 to system, który zastępuje wersję 20.10 (o czym za chwilę). Można go pobrać – w formie pliku.ISO prosto ze strony projektu, czyli >>stąd<<.

Co z Pop!_OS 20.10?

Pop!_OS 20.10 to wydanie z krótkim okresem wsparcia. Już teraz System76 wysłał użytkownikom powiadomienia informujące o zakończeniu wsparcia w lipcu 2021 roku. Użytkownicy mogą albo wykonać aktualizację do nowej wersji, albo zainstalować system na czysto.

Ja sam będę musiał zainstalować jakiś nowy system, bowiem od 9 miesięcy nieprzerwanie korzystam z Pop!_OS 20.10. Chyba właśnie postawię na 21.04 lub na Elementary OS 6, choć tutaj nadal nie mamy wydania stabilnego.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystasz? Daj znać w komentarzu!

Źródło: System76, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!