Elementary OS 6 Beta już jest! Ten system jest świetny!

Elementary OS 6 Beta
Elementary OS 6 Beta

O Elementary OS 6 usłyszeliśmy jeszcze w 2020 roku. Według zapowiedzi miał to być system, który zrewolucjonizuje rynek dystrybucji Linuxa. Jakiś czas temu OS został wydany w formie Early Access, do której dostęp mieli tylko Ci, co zapłacili. Teraz natomiast każdy z nas może zainstalować Elementary OS 6 Beta.

Elementary OS to dystrybucja Linuxa, która bazuje na Ubuntu LTS, jednak niewiele ma z nim wspólnego. Przede wszystkim autorzy przygotowali swoje własne środowisko graficzne, które nazywa się Pantheon (różnic jest nawet więcej, na przykład znajdziemy tutaj własny sklep z aplikacjami oraz kompletnie inny cykl wydawniczy). Jest ono inspirowane macOS-em i aktualnie jest jednym z najlżejszych, najbardziej nowoczesnych i najpiękniejszych środowisk w świecie Linuxa. Podobnie jak macOS, tutaj też pracujemy na wielu biurkach, jednak nie możemy rozmieszczać ikon na pulpicie.

Elementary OS 6 Beta

Twórca Elementary OS – Cassidy James Blaede – powiadomił na blogu, że to czas na publiczne testy systemu. Dlatego też Elementary OS 6 Beta jest najstabilniejszą formą edycji Early Access i celem jej testów jest usprawnienie i optymalizacja działania. Jest to dobra baza dla deweloperów chcących wydać swoje oprogramowanie na najnowsze Elementary. Nie jest to jednak edycja, z której powinno się korzystać na co dzień. Na premierę wersji stabilnej jeszcze musimy poczekać.

Beta releases are a snapshot of Early Access builds… we still caution against using beta releases as your daily driver.

Postanowiliśmy jednak sprawdzić Elementary OS 6 Beta i jesteśmy zadowoleni! System działa niezwykle szybko i przyjemnie. Gesty na touchpadzie po prostu działają tak, jakbyśmy chcieli (nawet lepiej niż w GNOME z wtyczką X11 Gestures). Możemy z nich korzystać także w aplikacjach i innych miejscach w systemie – chociażby w oknie z powiadomieniami przesunięcia dwoma palcami na bok usuwają dane powiadomienie. Ponadto dodano wiele możliwości modyfikacji, w tym wbudowany tryb ciemny, który działa świetnie. Wnikliwi zauważą także nową aplikację do obsługi skrzynki pocztowej, jak i do tworzenia list z zadaniami. Zmian jest oczywiście więcej, a wszystkie zostały opisane na blogu Elementary.

Elementary OS 6 wprowadza wiele nowości i zmian, które nie zawsze dostrzegamy na pierwszy rzut oka, ale wychodzą one podczas korzystania. Technologicznie jest to ogromny skok do przodu, a rozwinięcie sposobu interakcji z interfejsem (chociażby poprzez nowe gesty), zmiany w funkcjach związanych z dostępnością itp. sprawiają, że Elementary OS staje się dla wielu nie tylko najlepszą dystrybucją Linuxa, ale ogólnie najlepszym systemem operacyjnym na komputery PC.

Elementary OS 6 Beta
Elementary OS 6 Beta

Sam mam dylemat czy w przyszłości zainstalować Elementary OS 6 czy pozostać przy Pop!_OS, który również wprowadza Linuxa na kompletnie nowy poziom, zwłaszcza gdy wydane zostanie środowisko COSMIC. Obydwa systemy uważam za świetne, a wybór któregoś z nich jest naprawdę trudny.

Elementary OS 6 Beta pobierzecie >>stąd<<.

Co myślicie o Elementary OS 6? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: Elementary blog, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!