Project Prism – czyli otwarty smartfon stworzony z myślą o użytkowniku

Project Prism
(fot. Project Prism)

Jak się okazuje, znalazła się grupa programistów, których celem jest zbudowanie w pełni otwartego smartfona, którego oprogramowanie opiera się na aplikacjach PWA. Oto Project Prism.

Project Prism – otwarty smartfon oparty o technologie webowe

Project Prism to próba stworzenia smartfona, który byłby w pełni otwarty i stworzony z myślą o użytkowniku. Jak informują twórcy, aktualnie telefon bazuje na PinePhone z lekkimi modyfikacjami. Chociażby została zmieniona tylna pokrywa na taką przezroczystą, a systemem została oddzielna dystrybucja Linuxa z autorskim środowiskiem gShell. Wykorzystuje ono Adapt UI z własną standaryzacją interfejsu i frameworkiem.

gShell to w zasadzie pojedyncza strona internetowa działająca lokalnie jako proces Electron. Ma to pomóc i ułatwić budowanie aplikacji oraz ich testowanie. W zasadzie dzięki temu budowa programów nie powinna być zbyt wymagająca i powinna bazować na PWA, czyli Progressive Web Apps. Takich programów PWA mamy już wiele w sieci i sam korzystam z takowego Twittera.

Ze względu na to, że gShell bazuje na Electronie, to możliwym jest uruchomienie środowiska na komputerze. Ma to pomóc w testowaniu i budowaniu nowych programów. System ma też oferować wiele funkcji związanych z dostępnością. gShell ma też być otwarty na wiele języków, dzięki czemu platforma mogłaby być wykorzystywana globalnie.

Project Prism
(fot. Project Prism)

Jak dodają twórcy, prace nad Project Prism trwają i kiedyś może doczekamy się solidnego, stabilnego wydania. Warto dodać, że jest to cała platforma, która zahacza zarówno o hardware, jak i software. Wykorzystanie technologii webowych może znacznie ułatwić i przyspieszyć proces tworzenia nowych funkcji i programów. Ciekawe jak będzie z wydajnością.

Źródło: dev.to

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!