Qualcomm i Apple kończą batalię sądową, a Intel odpuszcza sobie układy 5G do smartfonów

Apple Qualcomm

Wszystko wskazywało na to, że proces pomiędzy Qualcommem i Apple nie będzie należeć ani do łatwych ani do szybkich. Sytuacja wyglądała jednak zupełnie inaczej. Dwa dni po rozpoczęciu procesu amerykańscy giganci podpisali porozumienie w sprawie opłat za patenty.

Porozumienie pomiędzy Qualcommem i Apple

Sprawa została całkowicie rozwiązana. Apple ma przekazać Qualcommowi nieznaną nam kwotę za wcześniejsze naruszenie patentów i licencji. Co więcej firmy podpisały sześcioletnią umową, którą mogą następnie przedłużyć o kolejne dwa lata. To właśnie Qualcomm będzie dostarczać firmie Apple modemy pozwalające korzystać z dobrodziejstw sieci 5G. Amerykański producent procesorów już od dłuższego czasu produkuje Snapdragony X50, a już niedługo powinniśmy zobaczyć także nową odsłonę modemu 5G. To może oznaczać, że w jednym z nadchodzących iPhone’ów zobaczymy właśnie modem Qualcomma. Porozumienie pomiędzy producentami nie dla wszystkich jest jednak czymś dobrym.

Zobacz też: Segregujmy śmieci, dbajmy o środowisko, a Apple AirPods 2 po uszkodzeniu można wyrzucić…

Intel rezygnuje z modemów 5G dla smartfonów

Najprawdopodobniej powodem tej decyzji jest właśnie ogłoszenie porozumienie pomiędzy Qualcommem i Apple. Oczywiście Intel nie potwierdza tych informacji, ale wszystko na to wskazuje. Tak naprawdę Apple miało być jedynym producentem, który korzystałby z modemów Intela. Firma nie ma jednak gotowych modemów, a co za tym idzie musielibyśmy jeszcze chwilę poczekać zanim zostałyby one zaprojektowane i odpowiednio przetestowane. I tutaj pojawi się Qualcomm, który od dłuższego czasu sprzedaje poszczególnym firmom Snapdragony X50. Nic więc dziwnego, że Apple woli skorzystać z gotowych rozwiązań niż czekać pozostając daleko w tyle za konkurencją.

intel logo

To jednak nie oznacza, że Intel całkowicie rezygnuje z prac nad 5G. Amerykański producent procesorów będzie skupiać się nad rozwijaniem infrastruktury sieciowej dla nowego typu sieci. Tym samym stałby się on konkurencją dla Huawei czy Samsunga. Pytanie czy Intel jest w stanie ruszyć z budową infrastruktury już teraz. Pamiętajmy, że konkurencja już podpisała umowy z niektórymi krajami i rozpoczęła pracę. Czas pokaże czy decyzja Intela była dobra.

Czekacie na pierwsze iPhony z 5G? Co myślicie o decyzji Intela? Zapraszamy do dyskusji!

Dodaj komentarz