Raspberry Pi OS ‘Bookworm’ wydany i wykorzystuje Waylanda

Raspberry Pi 4
Raspberry Pi 4

Raspberry Pi OS to dedykowany system operacyjny dla komputerów SBC Raspberry Pi. Jak się okazuje, właśnie został wydany w wersji Bookworm.

Raspberry Pi OS Bookworm wydany

Raspberry Pi OS Bookworm, jak można się spodziewać, bazuje na najnowszym Debanie 12 “Bookworm” i wnosi sporą liczbę nowości. Między innymi Linux Kernel 6.1 ze wsparciem aż do końca 2026 roku.

Największą nowością wydaje się jednak przejście na nowoczesny serwer wyświetlania Wayland, który dotychczas nie kojarzył się z komputerami z ARM. Z Waylanda skorzystają Ci, co mają Raspberry Pi 4 oraz Raspberry Pi 5. To jednak nie koniec, bo wykonano migrację na PipeWire jako backend do obsługi multimediów. Sam z niego korzystam i jestem zadowolony z tego jak dobrze radzi sobie ze wszelkiego rodzaju zadaniami. Od teraz też mamy nowy NetworkManager do zarządzania sieciami.

Podstawową zaletą Wayland jest wydajność. W X11 istnieją dwie oddzielne aplikacje zaangażowane w rysowanie okna. Serwer wyświetlania służy do tworzenia okien na ekranie i zapewnienia aplikacjom miejsca do rysowania ich zawartości; menedżer okien służy do pozycjonowania okien względem siebie i ozdabiania okien paskami tytułu i ramkami. W systemie Wayland te dwie funkcje są połączone w jednej aplikacji, zwanej kompozytorem, więc aplikacja musi rozmawiać tylko z jedną rzeczą, a nie z dwiema, aby narysować swoje okna.

Daje to również przewagę w zakresie bezpieczeństwa. Ponieważ w X11 wszystkie aplikacje komunikowały się z serwerem wyświetlania, a komunikacja ta była dwukierunkowa, wszystkie aplikacje mogły wymieniać informacje między sobą. W Wayland wszystkie aplikacje są od siebie odizolowane na poziomie kompozytora, więc żadna aplikacja nie może zobaczyć, co robi inna aplikacja.

Raspberry Pi Blog
(fot. Raspberry Pi blog)
(fot. Raspberry Pi blog)

Warto dodać, że to zasługa Wayfire desktop, czyli środowiska graficznego, które przypomina poprzednio wykorzystywane LXDE. Na starszych SBC (czyli na Raspberry Pi 3B i pozostałych) Wayfire działa pod kontrolą X11. Podobno Wayland nadal jest tutaj optymalizowany, więc musimy czekać na odpowiednią aktualizację.

Do tej pory Raspberry Pi OS wykorzystywał przeglądarkę Chromium. Teraz jednak mamy Firefoksa, co również jest sporą zmianą. Firefox jest też tutaj natywny dla Waylanda co powinno pozytywnie odbić się na wydajności.

(fot. Raspberry Pi blog)
(fot. Raspberry Pi blog)

Raspberry Pi OS Bookworm już jest dostępny i możemy go instalować na komputerach Raspberry Pi.

Pełna lista zmian: tutaj

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!