Repka Pi to kopia Raspberry Pi z Rosji

Raspberry Pi 3B+
Raspberry Pi 3B+

Może się wydawać, że Raspberry Pi to sprzęt tylko dla hobbystów, ale tak nie jest. Fakt, szerokie wykorzystanie dla SBC znajdują pojedyncze osoby, jednak RPi z powodzeniem można wykorzystywać w wielu profesjonalnych projektach. Dlatego też Rosjanie odcięci od zachodnich technologii musieli zrobić własną Malinkę – Repka Pi.

Repka Pi to rosyjski klon Raspberry Pi 3

Raspberry Pi 3 wywołuje u mnie miłe wspomnienia, bowiem to właśnie na tym sprzęcie pierwszy raz spróbowałem self-hostingu i zacząłem hostować sobie wiele narzędzi wykorzystywanych do dzisiaj. Dzięki Yunohost poznałem HedgeDoc czy Wallabag. Widocznie Rosjanie postanowili skopiować ten komputer SBC, bo właśnie pojawił się produkt o nazwie Repka Pi.

Repka Pi trafi do produkcji jeszcze w październiku 2022 roku. Wymiary, interfejs czy wygląd to elementy znacznie podobne do RPi3. Jednakże wydajność Repki ma być wyższa o jakieś 15-20%. To akurat nie jest takie trudne do osiągnięcia, bowiem Raspberry Pi 3 to już wiekowy sprzęt, a nowsza, 4. generacja znacznie przewyższa swojego poprzednika.

Pomysł na projekt powstał w wyniku nałożonych na Federację Rosyjską sankcji i zbiegł się z istniejącym rozwojem rozwiązań do nauczania robotyki i programowania. Nasza platforma umożliwia wyposażenie organizacji edukacyjnych w rosyjskie rozwiązania i przeniesienie szkolenia specjalistów IT na nowy poziom. W przyszłości jesteśmy gotowi skalować produkcję, aby zaspokoić potrzeby całej Rosji

Anatoli Rjabow, szef NPO RainbovSoft.

(fot. Repka Pi)
(fot. Repka Pi)

Repka Pi ma być produktem wykonanym tylko z rosyjskich i chińskich podzespołów. Plotki jednak mówią, że jest to prawdopodobnie kopia lub rebrand chińskiego Nano Pi K1 Plus z 2018 roku. Sercem tego sprzętu jest czterordzeniowy układ Allwinner H5. Jest też GPU Mali 450 MP4, Ethernet i kilka portów – w tym HDMI. Komputer podobno ma oferować system Repka Pi OS bazujący na Ubuntu.

Źródło: Repka Pi przez instalki.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!