Chiny banują dziecięcy język programowania “Scratch”

scratch

Ostatnie miesiące to nie tylko okres pandemii, ale również blokowania przeróżnych aplikacji w kilku krajach. Teraz natomiast nie został zablokowany jakiś program, a język programowania. Dlaczego Chińczycy zablokowali Scratch? Przekonajmy się!

Dziecięce języki programowania nie są niczym nowym. Zapewne wielu z Was uczyło się języka Logo w środowisku Logomocja. Za pomocą prostych komend sterowaliśmy żółwikiem, który rysował przeróżne figury. Taka zabawa świetnie uczyła dzieci jak mniej więcej wygląda programowanie (Logo jest również dostępne na Linuxie pod nazwą KTurtle).

Warto zobaczyć: KDevelop 5.6 już jest! Piękny prezent podczas KDE Akademy

Scratch to natomiast nieco inny, wizualny język programowania dla dzieci. Został on zaprojektowany przez Mitchela Resnicka i jest rozwijany przez zespół pracujący w Lifelong Kindergarten Group w MIT Media Lab. Dostęp do niego mamy za pomocą specjalnej witryny scratch.mit.edu. Oczywiście Scratch jest darmowy.

Scratch nie dla chińskich dzieci

Jak mówią najnowsze informacje, strona scratch.mit.edu została zablokowana na terenie Chin i to już kilka tygodni temu. Muszę dodać, że z Scratcha korzystało około 3 miliony chińskich, zarejestrowanych użytkowników. Czemu Chiny zablokowały Scratch? Głównie przez znajdujące się antychińskie informacje – chociażby wyświetlanie Hong Kongu, Makau oraz Tajwanu na liście państw niepodległych.

Warto przeczytać: UKUI z aktualizacją do wersji 3.1. Środowisko wygląda niezwykle nowocześnie!

Muszę dodać, że ban został wydany na witrynę internetową, a więc do Scratcha nadal Chińczycy mają dostęp poprzez wersję offline. Możliwe jednak, że zostanie wydana specjalna aktualizacja oprogramowania, które zablokuje nawet tę odsłonę. Mało tego, nie wiemy czy nałożona blokada jest tymczasowa czy wieczysta. Tak jak wspomniałem wcześniej, Scratch zdobył ogromną popularność w Chinach.

Mieliście okazję korzystać z dziecięcych języków programowania? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!