skROOT: UBports pracuje nad Ubuntu Touch OTA-10, a Apple dołącza do otwartoźródłowego projektu “Data Transfer Project”

skROOT: UBports pracuje nad Ubuntu Touch OTA-10, a Apple dołącza do otwartoźródłowego projektu "Data Transfer Project"
(fot. themesonfire)

UBports do grupa, która kontynuuje rozwój projektów porzuconych przez Canonical. Jednym z nich jest mobilny system Ubuntu Touch, który może doczekać się aktualizacji. Stała się bardzo dziwna rzecz. Otóż Apple dołączyło do otwartoźródłowego projektu.

UBports pracuje nad Ubuntu Touch OTA-10

UBports Community to grupa, która pracuje nad rozwojem porzuconego przez Canonical mobilnego systemu Ubuntu Touch. Team właśnie podzielił się ze społecznością bardzo ważnymi informacjami, które dotyczą przyszłości samego projektu.

Wiemy, że UBports pracuje nad Ubuntu Touch OTA-10. Jest to aktualizacja systemu, która będzie wysyłana za pomocą Over-the-Air i ma ona przynieść o wiele lepsze wsparcie dla GPS-a. Podzielono również się wiadomościami związanymi z przyszłością projektu. Póki co, elementy takie jak serwer wyświetlania Mir oraz środowisko Unity 8 powodują ogromne problemy i potrzebują ogromnej przebudowy. Z tego też powodu wprowadzenie ich jest niezwykle trudne.

Warto sprawdzić: Znamy ostateczną specyfikację i cenę smartfona z Linuksem – Librem 5

Nie wiadomo czy UBports zmieni bazę z Ubuntu 16.04 na Ubuntu 18.04. Próba wykonania tego może skończyć się źle i negatywnie odbić się na starszych urządzeniach pracujących w oparciu o Ubuntu Touch. Bardzo możliwe, że Team przerzuci się od razu na przyszłego LTS-a, czyli Ubuntu 20.04. Warto dodać, że UBports pracuje nad portem Ubuntu Touch dla takich urządzeń jak Librem 5 i PinePhone. Warto jednak dodać, że prawdopodobnie szybciej pojawi się system na produkt od PINE64, bowiem aktualnie to PinePhone jest dla nich priorytetem.

Apple dołącza do otwartoźródłowego projektu “Data Transfer Project”

W 2018 roku otworzono projekt o nazwie “Data Transfer Project”, do którego dołączyli tacy giganci jak Google, Facebook, Twitter i Microsoft. Nikt jednak nie spodziewał się, że w skład tego zgrupowania zaliczać się również będzie Apple.

Celem Data Transfer Project jest stworzenie ekosystemu, dzięki któremu użytkownicy będą mogli w prosty sposób przerzucać dane z jednego serwisu (na przykład Facebook) na drugi (na przykład Twitter). Projekt ten ma zapewność prostą, szybką i wygodną metodę przerzucania danych i multimediów między dwiema różnymi usługami.

Warto przeczytać: Już jest! Nieoficjalny Android dostępny na konsolę Nintendo Switch

Gigant z Cupertino swoje usługi trzyma zamknięte. Dlatego też dziwi nas fakt dołączenia Apple do otwartoźródłowego projektu. Nie ma w tym jednak niczego złego. Apple może znacznie przyspieszyć proces tworzenia nowego narzędzia, a także ulepszyć finalny efekt. Póki co, Data Transfer Project jest na początku swojej drogi, a więc na jakikolwiek wynik tej współpracy musimy poczekać.

Chcielibyście mieć inny system niż Android lub iOS na swoim smartfonie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!