Snapdragon 730 i 665 zaprezentowane.

qualcomm snapdragon

Światło dzienne ujrzały właśnie nowe układy od Qualcomma. Snapdragon 730/730G i Snapdragon 665, bo o nich mowa, są przedstawicielami średniej półki cenowej. Czy warto się nimi zainteresować?

Średnia półka coraz wyżej

Nowe Snapdragony idealnie pokazują, że średnia półka wcale nie musi być “średnia”. Mówiąc wprost, jest coraz lepiej. Widać wyraźne nastawienie na optymalizację AI. Wpierw przyjrzymy się przedstawicielom serii 7.

Snapdragon 730 i 665 zaprezentowane.

Snapdragon 730 – Tanio acz dobrze?

Według producenta, mamy tu do czynienia z jednostką aż do 4 razy wydajniejszą, od poprzednika (Snapdragon 710 i Snapdragon 712). Wyposażony w 4 generację Qualcomm AI Engine, układ ten powinien zdecydowanie lepiej sprawdzać się przy wymagających zadaniach z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. A co za tym idzie, chociażby szybszym rozpoznawaniem obiektów na zdjęciach. Dodatkowo, otrzymujemy natywne wsparcie dla formatu obrazów HEIF, co oznacza dwukrotnie mniejszy rozmiar plików. Do tego wsparcie dla 4K HDR i rozdzielczości zdjęć do 48MPX i szybsze LTE. Czyż to nie wspaniałe? Ponadto, klasycznie już, mamy poprawę w kwestii zarządzania zasobami, energooszczędnością itp. Jednostkę wykonano w procesie technologicznym 8nm 64bit, a na jej pokładzie znajdziemy CPU Kyro 470 Octa-Core (taktowanie rdzeni do 2.2 GHz) i GPU Adreno 618.

Zobacz też: Nowy Snapdragon 712 to szybszy następca „710”

Snapdragon 730G – G jak Gaming

Tutaj mamy nacisk na gry. Czyli w zasadzie dostajemy wszystko to co w zwykłym Snapdragonie 730, a przy okazji zyskujemy dodatkowe wsparcie dedykowane mobilnej rozrywce. Producent chwali się zastosowanymi ulepszeniami w postaci rozszerzeń “anty-cheat” przeciw oszustwom (przy jednoczesnym zmniejszeniu zasobożerności takich funkcji), czy zmniejszonymi opóźnieniami. Dodatkowo, po raz pierwszy w serii 7, zyskujemy możliwość gry w prawdziwym HDR.

Snapdragon 730 i 665 zaprezentowane.

Snapdragon 665 – AI dla mas

Ostatnim już nowym układem jest jednostka Snapdragon 655. To najtańsza z konstrukcji. Jednak wcale nie najsłabsza. Wyposażona w 3 generację Qualcomm AI Engine posiada wsparcie dla 3D Face Unlock i detekcję obiektów. Ponadto dodano wsparcie dla potrójnych obiektywów, lepszego trybu nocnego i portretowego przy użyciu AI, jak również Qualcomm Quick Charge 3.0 czyli szybkiego ładowania. Tutaj również mamy jednostkę 8nm 64bit, z CPU Kyro 260 (taktowanie rdzeni do 2.0GHz) i GPU Adreno 610.

Jak wspomniałem, najnowsze jednostki od Qualcomma pokazują, że średnia półka nie musi być słaba. A co za tym idzie, niebawem powinnyśmy zobaczyć dużo ciekawych urządzeń w przystępnej cenie.

Kupicie telefony z tymi układami? A może wolicie flagowe jednostki?
Dajcie znać w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!