Sparky 6.5 udostępniony. To kolejne stabilne wydanie polskiego Linuksa

Sparky 6.5
Sparky 6.5

SparkyLinux, czy też w skrócie Sparky, to jedna z polskich dystrybucji Linuksa, która to słynie między innymi ze stabilności. Tym razem wydano Sparky 6.5, czyli system prosto z linii Stable.

Sparky 6.5 dostępny do pobrania

Już możemy pobierać system Sparky w wersji 6.5. Podobnie jak w przypadku poprzednich wersji, bazą tutaj jest Debian 11 Buster. Ponadto na start dostajemy Linux Kernel 5.10 (w wersji AMD64) lub Linux Kernel 5.15 (w wersji ARM). Dostajemy także środowisko graficzne Xfce 4.16, Openbox 3.6.1 lub KDE Plasma 5.20.5.

Sparky 6.5
Sparky 6.5

Na start znajdziemy przeglądarkę internetową Firefox w wersji 102.4 ESR (ESR oznacza dłuższy okres wsparcia), ale jak ktoś woli najświeższą wersję, to może zdecydować się na Firefoksa 107, który jest dostępny w repozytoriach Sparky. Nie zabrakło klienta poczty Thunderbird 102.4. Jak dodają twórcy, aktualizacja ponadto wnosi drobne usprawnienia.

Sparky 6.5
Sparky 6.5

Jeśli już ktoś z Was korzysta ze stabilnej gałęzi SparkyLinux, to wystarczy, że wykona aktualizację za pomocą komendy:

sparky-upgrade

lub wpisując:

sudo apt update && sudo apt full-upgrade

Natomiast jak ktoś wolałby zobaczyć jak Sparky wygląda, to system może pobrać kompletnie za darmo – bez żadnych zgód, licencji czy ukrytych kosztów. System ten jest zarówno prywatny, jak i w pełni bezpłatny.

Źródło: SparkyLinux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!