Stadia Controller jeszcze lepszy w Linux Kernel 6.6

Google Stadia Pad

Użytkownicy kontrolera od Stadii (Stadia Controller) mają powody do radości. Otóż sprzęt stanie się jeszcze lepszy w Linux Kernel 6.6.

Stadia Controller na Linuksie będzie wibrował

Wsparcie dla kontrolerów gamingowych na Linuksie jest naprawdę dobre. Sam się zdziwiłem, ponieważ kiedyś się tym nie interesowałem, ale faktycznie – wystarczy tylko pada sparować i już wszystko jest gotowe. Sam do Steam Decka chętnie podłączam pada od Xbox, ale też ostatnio pada od PlayStation 5, czyli DualSense. Dlaczego od PS5? Otóż ten nie tylko ma lepszą haptykę, ale też ma touchpad, co strasznie przydaje się podczas grania na Steam Decku – zwłaszcza w jakichś launcherach czy niektórych grach, gdzie trzeba coś kliknąć myszą.

Są osoby uwielbiające kontroler do platformy Stadii. Ten finalnie można było zdobyć za darmo, ponieważ Google oddawał pieniądze, po zamknięciu Google Stadia, nie tylko za gry, ale też za akcesoria. Następnie wydano specjalny mod, który zmieniał pada Stadia Controller w typowy z Bluetooth (oraz przewodowy). Brakowało jednak sterownika, który odblokowałby wszystkie funkcje. Ten sterownik jednak już kiedyś zapowiadano i teraz wiemy, że będzie dostępny w Linux Kernel 6.6

Nowy sterownik ma sprawić, że Stadia Controller będzie wibrować. Ten element ulepszający wrażenia z rozrywki zawita też i na Linuksa w kontrolerach Google (w innych padach jest dostępny od dawna). Kernel 6.6 wniesie też inne gamingowe nowości, w tym wsparcie dla słuchawek Arctis 1, MX Anywhere 3 oraz dla Logitech G Pro X Superlight.

Steam Deck to konsola przenośna, ale można bardzo łatwo podpiąć ją do większego ekranu. Wtedy właśnie przydają się kontrolery. Sam ostatnio widziałem jak sporo osób gra w gry na Steam Decku wykorzystując Stadia Controller i nowy sterownik będzie dla nich miłym dodatkiem. Zaletą Decka jest fakt, że jednocześnie można wykorzystywać pady wielu rodzin, nieważne czy mowa tu o kontrolerze Xbox, DualSense, Stadia Controller czy nawet innych firm, wszystko powinno działać jak należy.

Źródło: Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!