Idealny na domowy serwer? Star Labs Byte Mk II to Mini PC, który zaskakuje

Star Labs Byte Mk II (fot. Star Labs)
Star Labs Byte Mk II (fot. Star Labs)

Firma Star Labs właśnie wydała nowy komputer z serii Byte. Star Labs Byte Mk II znacznie różni się od swojego poprzednika i w zasadzie trafia w kompletnie inny rynek. O co chodzi? Wyjaśniam!

Star Labs to brytyjska firma, której sam zaufałem, ponieważ kupiłem od niej laptopa Star Labs Starbook MK VI. Firmę wyróżnia fakt własnego projektowania laptopów, które oferują Linuksa oraz Coreboota. Dzisiaj jednak skupimy się nie na laptopie, a komputerze kategorii Mini PC.

Star Labs Byte Mk II

Pierwszy Star Labs Byte Mk I oferował mocny procesor AMD i był po prostu solidnym komputerem do pracy. Jednak jakiś czas firma zapytała społeczność czego oczekiwaliby po Byte Mk II. Sam wskazałem, że ciekawym wyborem byłoby zaprojektowanie małego komputera z energooszczędnym procesorem. Taki sprzęt idealnie nadałby się pod domowy serwer/homelab. O dziwo, otrzymałem aprobatę jednego z pracowników, a dzisiaj zaprezentowano Byte Mk II, który właśnie jest zgodny z moją wizją.

No dobra, skończmy ten samozachwyt, a przejdźmy do konkretów. Star Labs Byte Mk II to minikomputer bazujący na procesorze Intel N200 chłodzonym pasywnie. To czterordzeniowa jednostka z taktowaniem do 3,7 GHz. Producent deklaruje pobór mocy na poziomie od 6 do 25 W, co jest świetnym wynikiem. Komputer rozbudujemy do 16 GB RAM (3200 MHz) i nie zabrakło Coreboota (takiego otwartego BIOS-a).

Star Labs Byte Mk II został fantastycznie zbudowany pod kątem domowego serwera. Oprócz energooszczędnego procesora i cichej pracy, mamy tutaj dwa porty Ethernet RJ45 1 Gbit, a także porty takie jak: USB-C, USB 3.0, HDMI, DisplayPort oraz gniazdo słuchawkowe Jack 3,5 mm i złącze zasilania DC. Co ważne, w komputerze zmieszczą się dwa dyski: główny to SSD NVMe Gen3, a drugi to 2,5″ SSD. Co ważne, w każdej chwili można wymienić dyski, RAM czy kartę sieciową.

Wspomniałem, że komputer idealnie nadaje się na domowy serwer multimedialny/homelab z platformami takimi jak Plex/Jellyfin, Home Assistant, Nextcloud czy HedgeDoc. Jednakże sama firma swój komputer dedykuje studentom, entuzjastom technologii oraz osobom szukającym małego i przyjemnego w pracy komputera. Jednak, według mnie, to właśnie homelab przemawia tutaj najmocniej. Tym bardziej, że komputer zasilany jest zasilaczem DC o mocy 36 W, a wymiary to 4,3 x 12,7 x 12,7 cm. Waga to zaledwie 265 g. Oczywiście sprzęt został zoptymalizowany pod system operacyjny typu Linux.

Co z ceną? Za wersję podstawową z 8 GB RAM i pojedynczym dyskiem 480 GB NVMe przyjdzie nam zapłacić 2050 złotych (bez kosztów dostawy). Wysyłka planowana jest za 8-9 tygodni. Warto jednak zaznaczyć, że jest to cena promocyjna, a normalny koszt ma wynosić 2699,85 zł. O ile cena promocyjna jest całkiem znośna, tak ta regularna jest zauważalnie za wysoka.

Źródło: Star Labs

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!