Star Labs Lite Mk III to tani i kompaktowy laptop z Linuxem

Star Labs
Star Labs Lite

Laptopy ze słabszymi podzespołami są wręcz idealne do korzystania z Linuxa. Dlaczego? Pingwinek wykorzystuje mniej zasobów niż Windows, dzięki czemu takie komputery działają szybciej. Wie to również firma Star Labs i wydaje model Lite Mk III – taniego i kompaktowego laptopa.

Producenci urządzeń z Linuxem raczej nie skupiają się na budżetowych propozycjach (oprócz PINE64) i nie ma w tym nic dziwnego. Są to o wiele mniejsze firmy i produkowanie komputerów z tymi lepszymi podzespołami jest efektywniejsze i celuje w znacznie większy target. Lukę te wypełnia przedsiębiorstwo Star Labs, bowiem właśnie zaprezentowało laptopa z procesorem z rodziny Intel Pentium.

Warto przeczytać: 10 miesięcy z chińskim laptopem za 800 złotych od Chuwi. Jak się sprawdza?

Star Labs Lite Mk III

Lite Mk III to nowy laptop firmy Star Labs i charakteryzuje się poniższą specyfikacją:

  • Wyświetlacz IPS o przekątnej 11,6 cala i rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli;
  • Czterordzeniowy procesor Intel Pentium N5000 wraz z układem graficznym Intel UHD Graphics 605;
  • 8 gigabajtów pamięci RAM;
  • do 960 GB pamięci wbudowanej (dysk SSD);
  • Porty: USB-C, USB 3.0, USB 2.0, złącze do ładowania, Jack 3,5 mm, micro HDMI, microSD;
  • Ogniwo z deklarowanym czasem pracy do 7 godzin;
  • Cena: od 399 Euro (około 1570 złotych).

Dodatkowo użytkownik może wybrać jeden z wielu systemów (na przykład Ubuntu, Zorin OS, Linux Mint czy Elementary OS), który ma zostać preinstalowany. Co równie ważne, Lite Mk III współpracuje ze standardem Power Delivery (a więc obsługuje ładowanie przez port USB-C) i zestaw zawiera ładowarkę Quick Charge o mocy 60 W.

Star Labs
laptop Star Labs Lite Mk III

Ponadto producent zapewnia automatyczne aktualizacje BIOS czy dysku SSD, a także oferuje funkcje związane z prywatnością, chociażby możliwość wyłączenia Intel Management Engine, odłączenia kamerki internetowej oraz karty sieciowej. Star Labs Lite Mk III został stworzony specjalnie pod Linuxa, dzięki czemu mamy pewność, że wszystkie komponenty będą działać od razu po uruchomieniu (i to na praktycznie każdej dystrybucji), a aktualizacja sterowników będzie prosta i przyjemna.

star labs
laptop Star Labs Lite Mk III

Myślę, że Star Labs Lite Mk III to bardzo dobry wybór dla osoby szukającej taniego, małego i dobrze działającego laptopa z Linuxem. Mało tego, sprzęt nie ustępuje swojej windowsowej konkurencji, gdzie w tej samej cenie często oferuje mniej pamięci RAM lub procesor z rodziny Intel Celeron. Gdybym teraz szukał ciekawego i kompaktowego laptopa to zastanowiłbym się nad produktem Star Labs.

Co myślicie o Star Labs Lite Mk III? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!