Star Labs StarFighter to laptop z ekranem 4K i Linuxem

star labs starfighter
Star Labs StarFighter

Istnieje kilka firm, które produkują laptopy działające pod kontrolą Linuxa. Jedną z nich jest Star Labs i jak się okazuje, właśnie zapowiedzieli model StarFighter.

Star Labs StarFighter

Star Labs StarFighter to jeden z ciekawszych laptopów z Linuxem. Dlaczego? Otóż ma on oferować ekran 4K 10-bit IPS w proporcjach 16:9. Wyjątkowe jest to, że do tej pory linuksowi producenci raczej niechętnie podchodzili do tak wysokich rozdzielczości, głównie przez problemy ze skalowaniem. Jednakże aktualnie jest to przeszłość, co sam doświadczam na laptopie, który też oferuje ekran o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Komputer dodatkowo zaoferuje do 64 GB pamięci RAM oraz do 2 TB miejsca na dane. Sercem urządzenia mają zostać procesory AMD oraz Intel z TDP wynoszącym 45 W. Producent dodaje, że wersja Intel będzie miała przewagę w postaci SSD NVMe 4. generacji (AMD dostanie 3. generację). No i oczywiście nie zabraknie wsparcia dla LVFS – bez tego nie byłby to prawdziwy laptop z Linuxem.

Star Labs StarFighter
Star Labs StarFighter

Co ciekawe, na start laptop Star Labs zaoferuje system Elementary OS, który nie tak dawno temu zaimplementował dwukrotne skalowanie interfejsu. W przypadku tego modelu może to być kluczowa funkcja. Ja natomiast zauważyłem jak bardzo skalowanie dojrzało w świecie GNOME i Waylanda. Niestety, nadal jednak problemem niekiedy jest skalowanie zmiennoprzecinkowe.

Póki co, firma nie udostępniła większych szczegółów na temat sprzętu. Liczymy, że w ciągu najbliższych tygodni poznamy resztę specyfikacji oraz cenę. Ta jednak pewnie nie będzie zbyt niska.

Źródło: @starlabsltd

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!