Steam Deck obsłuży Easy AntiCheat! Jest oficjalne stanowisko

steam deck

Najnowsza konsola od Valve, czyli Steam Deck, wykorzystuje system Linux oraz ma uruchamiać gry przygotowane z myślą o PC, głównie o Windowsie. To sprawia, że problemem mogą być systemy zabezpieczające gry przed oszukiwaniem (Linux może być widziany jako coś nienaturalnego, czyli potencjalne hakowanie). Jak się jednak okazuje, Valve oficjalnie przyznaje, że konsola obsłuży EAC.

Easy AntiCheat na Steam Deck oficjalnie!

Steam Deck pojawi się już lada moment, bowiem konsola zostanie rozesłana do klientów w lutym. Dlatego też pojawiają się kolejne informacje dopinające wiele kwestii. O ile wiedzieliśmy o tym, że systemy AntiCheat wejdą do Linuxa oraz Proton, to nie do końca było to takie jasne w kontekście Steam Deck. Teraz jednak się to zmienia.

Otóż Valve udostępniło oficjalne oświadczenie mówiące, że – we współpracy z Epic – udało się przygotować obsługę Easy AntiCheat na Protonie. Dla przypomnienia, Proton to specjalne narzędzie, które umożliwia uruchomić gry z Windowsa na Linuxie w bardzo wysokiej wydajności.

Nasz zespół od kilku miesięcy współpracuje z firmą Epic nad obsługą Easy Anti-Cheat na Protonie. Z radością zawiadamiamy, że dodanie obsługi Steam Decka dla istniejących gier z włączonym EAC jest od teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek. Ten proces nie wymaga aktualizacji plików binarnych gier, wersji SDK ani integracji nowych usług. Te zmiany wraz ze wprowadzonymi w zeszłym roku aktualizacjami BattlEye oznaczają, że dwie największe usługi przeciwdziałające oszustwom są teraz obsługiwane zarówno przez Protona, jak i Steam Decka.

Valve

Steam Deck to konsola typu handheld, która wyróżnia się wieloma rozwiązaniami. Pierwszym z nich jest system operacyjny, bowiem jest to po prostu Linux, który uruchamia gry prosto z biblioteki Steam. Mowa tu o tytułach kupionych z myślą o PC, co oznacza, że na start możemy mieć już ogromną bibliotekę gier. Ponadto nie będziemy kupować tytułów z myślą o tej konsoli, bowiem takowych nie będzie. Będą to po prostu gry na PC/Windows. Co ważne, będzie można uruchamiać gry spoza Steama.

steam deck
(fot. Steam)

Jest to możliwe dzięki temu, że konsola Steam Deck bazuje na procesorze x86_64, czyli takim, który “siedzi” w komputerach z Windowsem czy Linuxem. Do tego mamy naprawdę mocno rozwinięte narzędzie Proton, które pozwala na bardzo proste i wygodne uruchamianie gier z Windowsa na Linuxie z zachowaniem wysokiej wydajności. To sprawia, że Steam Deck staje się świetnym środkiem do ogrywania gier stworzonych z myślą o PC.

Źródło: Valve

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!