Steam pracuje nad klonem Nintendo Switch z Linuxem!

steam

Rynek przenośnych konsol nie jest zbyt spory, bowiem w rzeczywistości oferuje tylko jeden sprzęt – Nintendo Switch. Jak się jednak okazuje, Steam pracuje nad Valve SteamPal – konsolą kieszonkową z Linuxem na pokładzie!

Konsola przenośna od Steam? To może być naprawdę ciekawe!

Jak się okazuje, Steam może pracować nad nową konsolą przenośną, która ma przypominać Nintendo Switch czy GPD Win 3. Co ciekawe, pierwsze informacje o SteamPal pojawiały się już kilka miesięcy temu, jednak podejrzewano, że będzie to następny kontroler. Teraz natomiast mówi się, że będzie to minikomputer z procesorem x86, dotykowym ekranem oraz z systemem typu Linux. Co ważne, konsola może pojawić się jeszcze w tym roku, a sam współzałożyciel Valve Gabe Newell zapowiadał produkt, którego nikt się nie spodziewa.

Skąd wybór Linuxa? Wiadomym jest, że Windows (w większości przypadków) jest lepszym wyborem do gamingu, bowiem twórcy to właśnie z myślą o tym systemie tworzą swoje gry. Muszę jednak wspomnieć, że ostatnie 2-3 lata to ogromny rozwój gamingu na Linuxie i aktualnie Pingwinek niezbyt odstaje od swojej komercyjnej konkurencji.

Co ważne, Steam rozwija technologię Proton, która pozwala w niezwykle prosty sposób uruchamiać gry z Windows na Linux i to bez żadnych modyfikacji czy konfiguracji. Sam wielokrotnie korzystałem z tej funkcji i ani razu nie doświadczyłem problemów, które jasno wskazywałyby na to, że gram na innym systemie. Ponadto mamy jeszcze narzędzie o nazwie Lutris, które też znacznie ułatwia instalację gier.

Czekacie na konsolę od Steam? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: Ars Technica przez android.com.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!