O wow! Linux osiągnął magiczną barierę 1% na Steam

Linux Logo

Linux oferuje coraz łatwiejszy dostęp do gier, zwłaszcza na Steamie, gdzie mamy funkcję Steam Play pozwalającą na proste uruchamianie tytułów z Windowsa za pomocą dwóch kliknięć. Taki rozwój przekłada się na wzrost popularności, czyli na… 1% graczy Steama.

Linux z 1%

Linux na komputerach nie jest zbyt popularny. Na rynku komputerów osobistych trzyma się poziomu pierwszych kilku procent, a na Steamie – pomimo wielu udogodnień – wynik był mniejszy niż 1%. Aż do teraz!

steam

Według najnowszej ankiety, Linux w końcu przekroczył magiczną barierę 1 procenta na platformie Steam. Mowa tu o liczbie aktywnych graczy w ciągu miesiąca. Można powiedzieć, że 1% to mało, jednak mówimy tutaj o ponad 1,2 mln graczy, bowiem pełna liczba to ponad 120 milionów. Jak widać, pingwini gracze to wcale nie jest taka mała grupa.

Na taki wynik mogła wpłynąć prezentacja konsoli Steam Deck, która to działa właśnie pod kontrolą Linuxa. Możliwe, że niektórzy zechcieli sprawdzić jak teraz działa Proton i zainstalowali system typu Linux. Zapewne również jakaś grupa osób, która zrezygnowała z Windowsa po tym, jak opublikowano wyjątkowo wysokie wymagania sprzętowe Windowsa 11.

Liczymy na to, że jak już Steam Deck zacznie trafiać do klientów, to popularność Linuxa znacznie wzrośnie. Mowa tu nie tylko o Steamie, ale również ogólnie o samym desktopie i użyciu Pingwinka na przeróżnych serwisach i aplikacjach – wszak SteamOS to system oferujący zwykły pulpit KDE Plasma.

Źródło: Gaming on Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!